Kraków gospodarzem przyszłorocznej Eurowizji Junior? [Rozmowa]

fot. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST, YOUTUBE.COM

Sukces Wiktorii „Viki” Gabor podczas niedzielnego finału Eurowizji Junior otwiera przed wokalistką szereg możliwości, ale nie tylko sama artystka może być beneficjentką tego sukcesu. To również szansa dla Krakowa na organizację przyszłorocznej edycji, o czym przekonuje Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

LoveKraków.pl: Zanim przejdziemy do organizacji przyszłorocznego finału konkursu Eurowizja Junior, to wcześniej wróćmy do stycznia bieżącego roku. W wyścigu o miano gospodarza tegorocznego konkursu Kraków był faworytem. W którym momencie coś poszło nie tak, a Kraków zamieniono na Gliwice?

Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa: Z moich informacji, a także z oficjalnych komunikatów wynika, że zadecydowały o tym dwie kwestie. Pierwszą z nich był aspekt finansowy, natomiast drugą kwestią była niemożność przesunięcia zakontraktowanych wówczas w Tauron Arenie Kraków imprez. Z tego co wiem, Telewizja Polska była żywo zainteresowana organizacją finału konkursu w Krakowie. Wszystko było na najlepszej drodze do realizacji konkursu, jednak w ostatniej chwili miasto się wycofało, awaryjnie pojawiły się Gliwice. Teraz nadarza się druga szansa, z której na pewno warto skorzystać.

Jakie korzyści dla Krakowa niesie za sobą przygotowanie finału Eurowizji Junior 2020?

Przede wszystkim to aspekt promocyjny dla miasta. Organizacja wydarzenia o randze europejskiej z pewnością przyciągnie do Krakowa wielu turystów, wielu fanów muzyki. Oczywisty jest również potężny ekwiwalent reklamowy w mediach. Dodatkowo, z przeprowadzonych z mieszkańcami rozmów wynika, że chcą organizacji Eurowizji Junior 2020, że bardzo chętnie pojawiliby się na takiej imprezie. Myślę, że wydarzenie o takim znaczeniu elektryzowałoby mieszkańców.

Pojawiła się pana interpelacja do Prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego w sprawie organizacji przyszłorocznego finału w Krakowie, ale jak rozumiem, to dopiero początek. Jak wygląda dalszy proces decyzyjny w przypadku ewentualnego przyznania Krakowowi tytułu gospodarza konkursu Eurowizja Junior 2020?

Interpelacja stanowi jedynie sygnał dla Prezydenta Krakowa, żeby ten pomysł pojawił się w przestrzeni publicznej, żeby zacząć go rozważać, żeby podjąć rozmowy z urzędnikami czy przedstawicielami Telewizji Polskiej. Po przedłożeniu tej propozycji na forum europejskim przez Telewizję Polską przejdziemy do ewentualnych rozmów. Jeżeli Kraków powie „Tak” organizacji finału konkursu Eurowizja Junior 2020, podejmowane będą kolejne kroki. W grę będzie wchodzić ustalenie porozumienia odnośnie do wyboru konkretnego miejsca, terminu, podziału kosztów czy ogólnych kwestii organizacyjnych.

A sama propozycja muzyczna jak się panu podobała? To są pańskie klimaty muzyczne, czy jak „Superhero”, to jedynie w wykonaniu grupy Faith No More?

Słucham każdego rodzaju muzyki, a co do samego utworu to na pewno była to bardzo dobra propozycja na tle pozostałych zgłoszonych kompozycji. Cieszmy się i bądźmy dumni, że drugi rok z rzędu polskie wokalistki zwyciężają. Obu należy się ogromny szacunek, obie dokonały czegoś wielkiego i nic tylko czekać, aż będą nagrywały kolejne utwory.

comments powered by Disqus