Krakowskie Miniatury Teatralne. Będzie komediowo, musicalowo i z dreszczykiem emocji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pięć zupełnie różnych sztuk teatralnych na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury w ciągu jednego tygodnia. W dniach 18–24 lipca odbędzie się 12. edycja Krakowskich Miniatur Teatralnych.

– Główną ideą festiwalu jest prezentacja spektakli, które jeszcze w Krakowie nie były wystawiane. W związku z tym krakowianie oraz turyści będą mogli zobaczyć wspaniale spektakle z wielu teatrów z całej Polski. To także możliwość podziwiania wybitnych aktorów polskiej sceny teatralnej – mówi Małgorzata Sadowska, zastępca dyrektora Krakowskiego Forum Kultury.

Nowa formuła

Na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zostaną zaprezentowane głównie wielkoobsadowe spektakle, a nawet musicale. Nazwa „miniatury” jest więc elementem tradycji niż odzwierciedleniem rzeczywistości.

– Poprzez zachowanie nazwy Krakowskie Miniatury Teatralne nawiązujemy do pierwotnej idei festiwalu, kiedy to prezentowane były przede wszystkim małe formy teatralne. Nie rezygnujemy jednak z prezentacji monodramów. W tym roku będzie to monodram Ewy Ziętek pt. „Nieostrość widzenia” – tłumaczy Małgorzata Sadowska.

Krakowskie Miniatury Teatralne to także mistrzowie gatunku i znani aktorzy. Podczas tegorocznej edycji na scenie zaprezentują się m.in. Agata Kulesza, Przemysław Bluszcz czy wspomnianą już Ewa Ziętek. Po każdym spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami, które poprowadzi Łukasz Maciejewski.

Komediowo, musicalowo i poważnie

Krakowskie Miniatury Teatralne zainauguruje spektakl „Tresowany mężczyzna” w reżyserii Marcina Sławińskiego, który przygotował Ave Teatr Rzeszów. To lekka komedia oparta na sztuce Johna von Duffela, powstałej na podstawie powieści Esther Vilar pod tym samym tytułem.

Kolejnego dnia krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć propozycję Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu.

– „Friends – the musical parody” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej to gratka dla wszystkich fanów serialu „Friends”, gdyż jest to pierwsza w Polsce realizacja musicalu opartego na tej kultowej produkcji – podkreśla Zofia Gnoińska, koordynatorka Krakowskich Miniatur Teatralnych.

W piątek zaprezentowany zostanie spektakl Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie pt. „To wiem na pewno” ukazujący historię małżeństwa i czwórki ich dorosłych dzieci. W rolach głównych pojawią się Agata Kulesza i Przemysław Bluszcz.

Na sobotni wieczór organizatorzy zaplanowali monodram Ewy Ziętek pt. „Nieostrość widzenia”. Po spektaklu odbędzie się uroczystość, podczas której twórcy, aktorzy i goście świętować będą jubileusz 50-lecia pracy artystycznej aktorki.

Krakowskie Miniatury Teatralne zakończy przedstawienie „THRILL ME. Historia Leopolda i Loeba” w wykonaniu aktorów z Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

– To mrożący krew w żyłach musical opowiadający o jednej z najstraszniejszych zbrodni XX wieku ­– dodaje Zofia Gnoińska.

Wszystkie spektakle odbędą się na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury.

comments powered by Disqus