Kultura odporna w czasach koronawirusa. Miasto pomoże artystom i instytucjom

Zamknięte teatry, kina, muzea, odwołane festiwale. Koronawirus daje się kulturze we znaki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto chce wspierać krakowskich twórców, instytucje kultury, lokalne księgarnie i kina. Trwają prace nad programem „Kultura odporna”.

Zamknięte teatry, muzea, galerie, kina, lokalne księgarnie, odwołane koncerty i festiwale. Skutki epidemii koronawirusa dają się we znaki kulturze w całym kraju. Wielu pracowników, twórców i artystów z dnia na dzień straciło pracę i znalazło się w trudnej sytuacji materialnej.

W poniedziałek prezydent Jacek Majchrowski poinformował, że miasto pracuje nad programem „Kultura odporna”.

Na ratunek kulturze

– Nawiązujemy tym samym do koncepcji miast odpornych na skutki rozmaitych katastrof. Kultura odporna to taka kultura, która w tych trudnych czasach potrafi wytworzyć mechanizmy nie tylko służące przetrwaniu swojego sektora, ale także pomoże rozbudzić w odpowiednim czasie współpracę, optymizm, wolę współdziałania i zaufanie społeczne – mówi prezydent Majchrowski.

Pomoc mimo trudności finansowych

Miasto chce ochronić przede wszystkim krakowskich twórców, instytucje kultury, lokalne księgarnie i kina.

– W pierwszej kolejności będziemy szukali takich możliwości, dzięki którym lokalna scena artystyczna i powiązane z kulturą branże będą mogły utrzymać się na powierzchni. Obecna sytuacja bez wątpienia wymusza na nas potrzebę znalezienia oszczędności. I potrzebujemy w tym zakresie współpracy i solidarności – informuje prezydent.

Majchrowski zaznacza, że chociaż obecna sytuacja finansowa miasta jest trudna, to władze zrobią wszystko, by wesprzeć twórców znajdujących się w trudnej sytuacji. Zwłaszcza tych, którzy pracują na umowach cywilnoprawnych.

Co więcej, prezydent Majchrowski zwrócił się do ministra kultury Piotra Glińskiego z prośbą o uwzględnienie postulatów organizacji pozarządowych i instytucji kultury w kwestii tworzenia programów wspierających i osłonowych. Chodzi m.in. o elastyczne, szybkie i proste w obsłudze stypendia i zapomogi.

O trudnej sytuacji artystów i pracowników kultury pisaliśmy również TUTAJ.

comments powered by Disqus