Marszałek Małopolski odwoła dyrektora Opery Krakowskiej oraz Filharmonii Krakowskiej

Szefowie wojewódzkich instytucji kultury, którzy byli powołani bez konkursu na stanowiska dyrektorskie, stracą prace – zapowiada w specjalnym oświadczeniu marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Witold Kozłowski, w specjalnym oświadczeniu piszę, że w związku z odwołaniem dyrektor Centrum Kultury Mościce w Tarnowie, instytucje kultury powinna cechować je przejrzystość przy zatrudnianiu osób na kierowniczych stanowiskach.

– Zależ nam, by procedury wyłaniania dyrektorów takich placówek nie budziły kontrowersji, co miało miejsce w poprzednich latach, gdy niejednokrotnie byli wybierani w kuluarach, za zamkniętymi drzwiami. Budziło to szereg wątpliwości w środowisku kultury – czytamy w oświadczeniu marszałka.

Później Witold Kozłowski piszę, że jego zadaniem jest ciągłe rozwijanie oferty kulturalnej w Małopolsce. – Dlatego podjąłem decyzję, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu będą odwoływani z zajmowanych funkcji, a ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu. W nadchodzącym roku sytuacja ta będzie dotyczyła Opery Krakowskiej w Krakowie, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz innych wojewódzkich instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd wojewódzki – stwierdza marszałek.

Twierdzi, że taki tryb wyboru zapewni przejrzystość i da szansę zgłaszania się wszystkim kandydatom. – Nie wyklucza to oczywiście możliwość udziału w postępowaniu konkursowym dotychczasowym menedżerom tych instytucji. Zdrowa konkurencja pozwoli wyłonić najlepszych specjalistów w transparentny sposób – podkreśla Witold Kozłowski.

comments powered by Disqus