Miasto chce uratować przystanek na os. Piastów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urząd miasta chce zaktualizować dokumentację planowanego przystanku kolejowego na os. Piastów. Bez tego przygotowania do budowy nie mogą ruszyć z miejsca.

W ramach inwestycji ma powstać przystanek kolejowy oraz parkingi Park&Ride. Do tego miejsca ma zostać przedłużona linia tramwajowa, ma też powstać połączenie ulic Powstańców i Morcinka. W październiku 2017 roku wydana została decyzja środowiskowa, która miała dać zielone światło dla dalszych przygotowań. Została jednak zaskarżona i od tego czasu sprawa przechodziła od jednej instytucji do drugiej. W 2020 roku wojewódzki sąd administracyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

W 2021 roku strona skarżąca decyzję środowiskową złożyła co prawda prośbę do GDOŚ o wycofanie skargi, ale – jak tłumaczył nam urząd miasta – ponieważ wywołała ona już skutki prawne, nie można już było umorzyć postępowania.

Trzeba zaktualizować dokument

Sprawa z roku na rok odsuwała się w czasie, a budowa wypadła z Wieloletniej Prognozy Finansowej. Kiedy informowaliśmy o tym w kwietniu, urzędnicy zapowiadali podjęcie kroków, by zabezpieczyć środki na aktualizację raportu oddziaływania inwestycji na środowiska. Zostali do tego dwukrotnie (w październiku 2020 i kwietniu 2021) wezwani przez GDOŚ.

W piątkowym komunikacie miasto zapewnia, że nie wycofuje się z planów rozbudowy układu komunikacyjnego na os. Piastów. W maju tego roku wydział gospodarki komunalnej i klimatu wysłał zapytanie ofertowe do czterech potencjalnych oferentów.

– Zlecenie będzie obejmowało przygotowanie wyjaśnień oraz uzupełnienie raportu oddziaływania na środowisko zgodnie z wezwaniami GDOŚ, a także uzyskanie ostatecznej i prawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Termin składania ofert mija 24 czerwca, po tym czasie wydział zajmie się weryfikacją złożonych ofert – czytamy w komunikacie.

To potrwa

Kolejne tygodnie powinny więc pokazać, czy jest szansa na postępy w sprawie budowy węzła przesiadkowego. Nawet jeśli tak będzie, to na realizację trzeba będzie poczekać jeszcze kolejne lata. Znacznie wcześniej mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowego wiaduktu nad torami i układu drogowego, którego budowa powoli dobiega już końca:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice