Mieszkańcy zdecydują o dalszym losie „Jordanówki”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W pierwszej połowie przyszłego roku mają odbyć się konsultacje społeczne w sprawie sposobu zagospodarowania „okrąglaka” w parku Jordana – zdecydowali w środę radni Krakowa.

Z projektem uchwały w sprawie zorganizowania konsultacji wyszli radni z komisji dialogu obywatelskiego. Artur Buszek mówił, że miasto po 25 latach odzyskało budynek w złym stanie technicznym i konieczny jest remont. – Konsultacje mają dotyczyć zagospodarowania i przyszłych funkcji „Jordanówki”. Nie zadajemy konkretnego pytania mieszkańcom, bo to nie jest referendum – podkreślił.

„Konsultacje są potrzebne”

Pomysł poparła Natalia Nazim, autorka petycji w sprawie organizacji konsultacji. – Uważam, podobnie jak 1,5 tys. mieszkańców którzy podpisali się pod petycją, że konsultacje są nam bardzo potrzebne. Warto posłuchać krakowian zanim wydamy ponad cztery miliony złotych – mówiła.

Przypomniała, że prezydent Krakowa ogłosił, że Zarząd Zieleni Miejskiej w budynku znajdującym się na terenie parku Jordana ma utworzyć muzeum sportu. – Mieszkańcom zależy, aby „Jordanówka” pozostała kawiarnią. Poczuli się zawiedzeni, a niektórzy oburzeni, że zapadła taka decyzja – stwierdziła Nazim. Dodała, że kontrowersji nie budzi sama idea utworzenia sportu, a wykorzystanie do tego celu budynku okrąglaka.

Prezydent: To będzie obiekt gastronomiczny

Negatywną opinię do projektu uchwały podpisał prezydent Krakowa. – Opracowywana koncepcja zakłada zachowanie budynku w niezmienionej formie, natomiast przyjęte rozwiązania projektowe obejmują w szczególności modernizację budynku celem przystosowania go do bieżących wymogów obiektu gastronomicznego wraz z pełnieniem dodatkowej funkcji wystawienniczej – czytamy w piśmie podpisanym przez Jacka Majchrowskiego.

Prezydent w dalszej części zaznacza, że zgodnie ze stanowiskiem miejskiego konserwatora zabytków w budynku powinna zostać zachowana funkcja gastronomiczna, ale nie wykluczył możliwości wprowadzenia wystawy związanej ze sportem, jako elementu aranżacji wnętrz. – Ewentualna ekspozycja może przyjąć charakter izby pamięci doktora Henryka Jordana, co wpisałoby się w kontekst miejsca – tłumaczy Jacek Majchrowski.

W ocenie prezydenta przeprowadzenie konsultacji jest „bezzasadne”, bo opracowywany projekt ma spełniać postulaty mieszkańców zgłoszone m.in. w uchwale zarządu dzielnicy V Krowodrza.