MPK ma już ponad 200 niskopodłogowych tramwajów. Kolejne dotrą niedługo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do Krakowa dotarły do tej pory 43 Lajkoniki z nowej dostawy, w piątek ma dojechać kolejny. MPK ma już więc ponad 200 niskopodłogowych tramwajów.

Dostawy tramwajów Lajkonik znacznie przyspieszyły proces wymiany taboru kursującego po Krakowie. Pierwszy tramwaj Stadlera dotarł do Krakowa w grudniu 2019 roku, a we wrześniu roku 2021 na trasę wyjechał ostatni, 50. egzemplarz z pierwszego zamówienia.

Od ubiegłego roku natomiast trwają sukcesywne dostawy tramwajów Lajkonik II, z zamówienia które łącznie obejmuje 60 nowych pojazdów. – Do tej pory do Krakowa dojechały 43 nowe tramwaje Lajkonik, z czego 38 są już dopuszczone do ruchu. W piątek ma dojechać 44. egzemplarz – zapowiada Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Krok po kroku

Jeśli wziąć pod uwagę pojazdy, które czekają jeszcze na odbiory, MPK może się już pochwalić już ponad dwustoma niskopodłogowymi tramwajami. Do tej puli wlicza się 50 najstarszych Bombardierów, 24 Bombardiery NGT8, 36 Krakowiaków, 93 Lajkoniki i jeden tramwaj Nevelo wynajmowany w ramach umowy z firmą Newag. To łącznie 204 pojazdy.

Już niedługo ta liczba wzrośnie do 221, wraz z kolejnymi dostawami. – Spodziewamy się, że pozostałe tramwaje Lajkonik II dotrą do nas w trzecim kwartale tego roku – zapowiada Gancarczyk.

Dla porównania, 20 lat temu takich tramwajów było w Krakowie 26 i stanowiły nieco ponad 12 proc. taboru. 10 lat temu było to już 75 sztuk i 28 proc. Barierę 50 proc. udało się przekroczyć dopiero w 2021 roku, dzięki Lajkonikom – dziś coraz bliżej jest już do dwóch trzecich. Do tego należy doliczyć jeszcze tramwaje, które po przebudowach zyskały niskopodłogowe człony.

Najstarsze jeszcze czekają

Wciąż jednak MPK nie jest w stanie pozbyć się wszystkich tramwajów, które nie mają choćby fragmentu niskiej podłogi, choć ich liczba stopniowo się zmniejsza. Przewoźnik tłumaczy, że całkowite pożegnanie z „wiedeńczykami” i „stopiątkami” możliwe będzie dopiero wraz z kolejnym zamówieniem. W planach jest zamówienie kolejnych 60 sztuk, różnej długości.