Na remont tej ulicy Czyżyny czekają od lat. Zniknie newralgiczny punkt?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Dróg Miasta Krakowa szuka projektanta przebudowy ulicy Niepokalanej Panny Marii w Łęgu. To pierwszy krok w stronę przebudowy, na którą mieszkańcy czekają od lat.

To jedna z tych inwestycji, o które trzeba najdłużej zabiegać. Długa ulica w zabudowie jednorodzinnej będzie wymagać prawdopodobnie kilku lat prac i sporego wydatku z budżetu miasta.

Jak mówi nam radny Wojciech Krzysztonek, dzielnica od dawna starała się o rozpoczęcie przebudowy, nie mając najmniejszych szans pokryć tak dużych kosztów z własnego budżetu. – Ulica jest w fatalnym stanie i to od lat – stwierdza.

Dwa problematyczne miejsca

Jak mówi, w Łęgu powstają ciągle nowe osiedla, co sprawia, że ruch w całej okolicy jest znacznie większy. Skrzyżowanie na początkowym odcinku ulicy Niepokalanej Panny Marii, u zbiegu z ulicami Podbipięty, Na Załęczu i Sołtysowską, jest jednym z newralgicznych punktów na drogowej mapie Czyżyn. Przebudowa ulicy dawałaby szansę na przynajmniej częściowe rozwiązanie tego problemu. Gdyby udało się również pozbyć drugiego takiego punktu w okolicy, na skrzyżowaniu Sołtysowskiej z Centralną, dałoby to sporą zmianę dla zmotoryzowanych mieszkańców. W tym drugim przypadku inwestycję ma przeprowadzić deweloper – sprawa już mocno przeciągnęła się w czasie, ale wciąż pozostaje aktualna.

Trzy lata prac?

Tymczasem jeśli chodzi o ulicę Niepokalanej Panny Marii, Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpisał przetarg na przygotowanie dokumentacji. Do sierpnia przyszłego roku chciałby mieć gotowy projekt, a pod koniec listopada – wydaną i prawomocną decyzję zezwalającą na przeprowadzenie prac.

Te, jak ocenia radny Krzysztonek, potrwają kilka lat. – Ze względu na zakres, ale też duży ciężar finansowy. Biorąc pod uwagę sytuację finansową miasta, nie sądzę, żeby się to dało zrobić w rok, nawet dwa. Ale najważniejsze, żeby inwestycja ruszyła, bo mieszkańcy czekają na to od kilkunastu lat – komentuje.

Na to, jak potoczą się te plany, będzie mieć wpływ przebieg przetargu, ale też to, jakie ustalenia zapadną co do przyszłorocznego budżetu i prognozy finansowej na kolejne lata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny