Narodowe Czytanie. Polskie nowele zabrzmią w Nowej Hucie i na pl. Szczepańskim

W tę sobotę Narodowe Czytanie. Tym razem pod znakiem nowel polskich fot. Justyna Kamińska
W sobotę w całej Polsce kolejna edycja Narodowego Czytania. W Krakowie wspólne czytanie odbędzie się przed Nowohuckim Centrum Kultury i na placu Szczepańskim.

W tym roku wybór padł na nowele polskie. Na liście wybranej przez parę prezydencką znalazło się osiem tytułów: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa”(z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda.

Kraków będzie czytał

W Krakowie wspólne czytanie zaplanowano przed Nowohuckim Centrum Kultury i na placu Szczepańskim. W obu miejscach czytać będą aktorzy, przedstawiciele krakowskich instytucji kultury i samorządowcy.

Od 11.00 na scenie przed budynkiem NCK czytać będą m.in. Małgorzata Bogajewska – dyrektor Teatru Ludowego, aktorka Urszula Grabowska, Robert Piaskowski – pełnomocnik prezydenta ds. kultury, Jan Franczyk – red. naczelny „Głosu Tygodnika Nowohuckiego”, Magdalena Doksa-Tverberg – dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Lidia Jazgar z zespołu „Galicja” czy Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

Podczas wydarzenia zabrzmią piosenki w wykonaniu Marty Bizoń. W programie również przejazd Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nieco później, bo o 13.00 wspólne czytanie rozpocznie się na placu Szczepańskim. Wspólnie czytać będą m.in. Jacek Majchrowski – prezydent miasta, Dominik Jaśkowiec – przewodniczący rady miasta, aktorzy Jerzy Trela, Krzysztof Jędrysek i Jacek Romanowski, aktorki Ewa Kaim i Anna Polony, Dorota Segda – rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie czy Jacek Schoen – dyrektor Teatru Bagatela.

Na placu Szczepańskim zostaną również wykonane utwory Stanisława Moniuszki w przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin kompozytora. Utwory zaprezentują krakowskie chóry i balet dworski Cracovia Danza. Cały program będzie transmitowany online do Centralnej Biblioteki w Wilnie.

Esperanto na Rajskiej

Do czytania zachęca również Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Co ciekawe, nowele zabrzmią również w języku esperanto – przeczytają je przedstawiciele Koła Naukowego Esperantystów UJ. Spotkanie odbędzie się w sali 232 na drugim piętrze o godz. 16:00. Równolegle odbędzie się promocja pierwszego wydania noweli H. Sienkiewicza „Sachem” w języku esperanto („La Saĥemo”) i spotkanie z tłumaczką – Marią Majerczak –oraz z autorką okładki – Barbarą Jeziorek.

 

comments powered by Disqus