Nie żyje Jan Nowicki. 30 lat grał na deskach Starego Teatru, kibicował Wiśle

Jan Nowicki fot. Filip Radwański
7 grudnia w swoim domu w Krzewencie na Kujawach zmarł w wieku 83 latach aktor i reżyser Jan Nowicki.
Choć nie urodził się w Krakowie, przez kilka dekad był związany z naszym miastem. W 1964 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, trzy dekady grał na scenie Narodowego Starego Teatru. Był też wykładowcą i prodziekanem PWST, reżyserem. Popularność przyniosły mu role w filmach, m.in: „Wielku Szu”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Pan Wołodyjowski”, „Czterdziestolatek”.

Jan Nowicki był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Order Odrodzenia Polski i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. „Od debiutu w „Wariatce z Chaillot" Jeana Giraudoux w reż. Zygmunta Hübnera stworzył na scenach Starego Teatru kilkadziesiąt niezapomnianych kreacji. Wielka indywidualność aktorska, wspaniały interpretator zarówno klasyki jak i dramatów współczesnych. Światowej widowni znany głównie z ról filmowych w obrazach Wojciecha Jerzego Hassa, Jerzego Hoffmana, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Filipa Bajona, Andrzeja Żuławskiego i Marty Msszsros” – pożegnał go Narodowy Stary Teatr.

Przez lata kibicował krakowskiej Wiśle, wystąpił na gali z okazji 105-lecia Białej Gwiazdy. „Aktywnie włączał się w życie klubu, będąc częścią wiślackiej społeczności. Rodzinie i najbliższym zmarłego składamy najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia” – napisał klub z ulicy Reymonta.