Nowa rzeźba w obrębie krakowskich Plant. „To zapowiedź odrodzenia Bunkra Sztuki” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W czwartek, 10 listopada, odsłonięta została rzeźba „Hommage à Maria Jarema – Kraków Jaremiance”, poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku – Marii Jaremie. To najnowsza realizacja rzeźbiarska w obrębie Plant.

Praca powstała w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022”, którego beneficjentem jest Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. To pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, dofinansowany z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.

– W imieniu prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego i własnym chciałam wyrazić ogromną radość z tego, że w przestrzeni publicznej pojawiają się tego typu realizacje rzeźbiarskie. W tym przypadku inspirowane jeszcze twórczością kobiety - Marii Jaremy – powiedziała podczas odsłonięcia pomnika Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. – Ta rzeźba stanowi pierwszy krok do wielkiego otwarcia Bunkra Sztuki, które mam nadzieję nastąpi w przyszłym roku – dodała.

W hołdzie Marii Jaremie

Rzeźba autorstwa Krzysztofa M. Bednarskiego poświęcona jest jednej z najwybitniejszych postaci polskiej sztuki powojennej - Marii Jaremie, której życie i dorobek są nierozerwalnie związane z Krakowem. Forma pomnika nawiązuje do ostatniego dzieła Jaremianki pt. „Figura” i jest inspirowana zarówno twórczością graficzną, jak i malarską artystki.

– To połączenie grafiki i malarstwa, które jest bardzo przestrzenne. Te plany się przenikają, tak jak tutaj kamienie. Wydaje się, że są przezroczyste, a jeden dopełnia drugi. Rzeźba powstała w odniesieniu do konkretnego miejsca. Byłem świadomy, że muszę nawiązać też do architektury budynku, stąd stylizacja na koniec lat 50. – wyjaśnił autor rzeźby Krzysztof M. Bednarski.

Zapowiedź otwarcia Bunkra Sztuki

Rzeźba poświęcona Marii Jaremie, która pojawiła się w obrębie krakowskich Plant przed siedzibą Bunkra Sztuki, ma być nowym znakiem rozpoznawczym galerii. Modernizacja budynku, pierwsza od 50 lat, zakończy się jesienią przyszłego roku.

– Odsłonięcie tej wybitnej rzeźby jest zapowiedzą odrodzenia Bunkra Sztuki. W przyszłym roku zobaczycie Państwo, jak to wybitne dzieło wygląda na tle wyremontowanego budynku – zadeklarowała Maria Anna Potocka, dyrektorka Bunkra Sztuki i MOCAK-u.

Usytuowanie pomnika poświęconego Marii Jaremie przed Galerią Sztuki Współczesnej wpisuje się w misję instytucji, która służy prezentacji najciekawszych artystów i najważniejszych zjawisk krakowskiej sceny artystycznej.