Nowa siedziba Teatru KTO. Scena, ogród, platforma widokowa

Teatr KTO fot. Justyna Kaminska
Spektakle, ogród sensoryczny, platforma widokowa. Teatr KTO początkiem września zainauguruje działalność na nowej scenie przy ul. Zamoyskiego 50 w Podgórzu.

– To zwieńczenie naszej długiej drogi po różnych scenach świata, Polski i w szczególności Krakowa. Tu graliśmy w ponad 50 miejscach – mówił dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury.

Z tarasu do ogrodu

Dawny kinoteatr „Wrzos” od teraz jest nowym domem dla teatru. W budynku powstała sala teatralna na 180 miejsc i pomieszczenia biurowe. Powstał również otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania średnica otworu w stropie – daje to możliwość otwarcia sali na warunki atmosferyczne.

Z tarasu będzie można od razu przejść do ogrodu, który powstaje na tyłach budynku. Mieszkańcy będą mogli korzystać tu ze ścieżki dotykowej czy platformy widokowej od strony parku Bednarskiego, z której rozpościera się widok na miasto.

– Powierzchnia ogrodu to 648 m2. Został zaprojektowany z drzewami, roślinnością, ale i przestrzeniami otwartymi dla rodzin z dziećmi. W ogrodzie znajdzie się mobilna altana która może służyć za letnią scenę i amfiteatr dla 150-osobowej widowni, w którym będziemy grać w letnie wieczory – mówił Jerzy Zoń.

Za koncepcję i projekt odpowiadają artysta Aleksander Janicki i architekt Mariusz Twardowski z zespołem.

Teatralne plany

Cała inwestycja (przebudowa dawnego kina „Wrzos” i stworzenie ogrodu) pochłonęła 27 mln zł. Inauguracja nowej sceny jest planowana na 6 września – wtedy też przy Zamoyskiego zostanie zagrane pierwsze przedstawienie.

– To miejsce ma służyć teatrowi, Krakowowi, ale przede wszystkim mieszkańcom Podgórza. Liczymy, że poza działalnością sceniczną intensywnie zaistniejemy na rynku Podgórskim, placu Niepodległości. A już 21 maja zapraszam na multimedialny happening „Biedni Polacy patrzą na getto”, który odbędzie się na placu Bohaterów Getta – powiedział dyrektor teatru.

W nowej siedzibie teatr będzie realizował program „Teatr KTO – Małopolska – Polska – Świat”. Oprócz własnych produkcji, w planach jest również prezentacja najciekawszych propozycji teatralnych z Małopolski, Polski i świata. Pokazy mają być organizowane w ciągu tygodnia, ponieważ niedziela będzie dniem dedykowanym najmłodszym krakowianom.

W ramach cyklu „Dziecko, dzieci, dzieciństwo” będą się odbywały m.in. pokazy filmów, przedstawienia i warsztaty.

Teatr w plenerze

Zadomowienie się w nowej siedzibie nie oznacza jednak, że teatr zniknie z innych przestrzeni Krakowa.

– W przyszłości chcemy trochę odciążyć Rynek Głowny. Co prawda dużą część naszych aktywności przenosimy do Podgórza, ale spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych chcemy „rozdzielić” między różnymi miejscami. Będzie to Aleja Róż, park, plac przed Tauron Areną. Na Rynku Głownym zorganizujemy jedno – dwa duże widowiska – przyznał Jerzy Zoń.

W plener Teatr KTO wraca już niebawem, bo 17 maja. W związku z „odmrażaniem” kultury, na rynku Podgórskim odbędzie się wernisaż wystawy „Peregrinus. Exhibition II”. Zostanie również zaprezentowany plenerowy pokaz spektaklu „Peregrinus”. Początek o godz. 17.00.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze