O tym, który wstrzymał Słońce na deskach Opery Krakowskiej. Wkrótce premiera „Kopernika”

Musical „Kopernik” na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu fot. Andrii Kotelnikov/mat. prasowe Opery Krakowskiej

Nowy sezon artystyczny Opera Krakowska rozpocznie od premiery musicalu „Kopernik”. Spektakl o wybitnym uczonym na scenie przy ul. Lubicz publiczność będzie mogła zobaczyć 1 października.

Opera Krakowska, włączając się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, przygotowała dla publiczności muzyczną opowieść o wielkim astronomie, przekładając jego historię na język musicalu.

Rewolucja na scenie

Libretto sztuki, które wyszło spod ręki Ałbeny Grabowskiej, przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia uczonego osadzone w społeczno-politycznych realiach epoki odrodzenia. Począwszy od studiów Kopernika w Krakowie, przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne.

Punktem kulminacyjnym spektaklu będzie powstanie teorii heliocentrycznej i dzieła, które zmieniło postrzeganie świata, czyli pięcioksięgu „De revolutionibus”.

Poruszony zostanie również wątek relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy musicalu pragną bowiem pokazać Kopernika nie tylko jako wybitnego astronoma, ale przede wszystkim otwartego i pełnego pasji człowieka.

– Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc – tłumaczą twórcy spektaklu.

Muzyczna opowieść

W trakcie przedstawienia publiczność będzie mogła usłyszeć muzykę, w której wybrzmiewają echa dawnych form muzycznych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański. Jej autorem jest Tomasz Szymuś, z kolei teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki.

„Kopernik” to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła i dźwięku. Planowane jest także wykorzystanie efektów multimedialnych – zapowiada Opera Krakowska.

W postać Mikołaja Kopernika wcielają się Marcin Franc, Marcin Jajkiewicz i Janusz Kruciński, natomiast rolę Anny Schilling kreują Agnieszka Przekupień i Anastazja Simińska. Artystom towarzyszy na scenie Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Światowe prawykonanie „Kopernika” miało miejsce w maju tego roku we Fromborku, gdzie słynny astronom spędził większość swojego życia. W czerwcu zaś musical został zaprezentowany na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

Muzyczną opowieść o Koperniku na scenie przy ul. Lubicz publiczność będzie mogła zobaczyć 1 października. Premiera musicalu otworzy nowy sezon artystyczny Opery Krakowskiej.