Ogródki gastronomiczne w Krakowie będą czynne tylko do godziny pierwszej w nocy

Ogródki będą mogły działać od 15 maja fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ogródki gastronomiczne od 15 maja będą mogły działać tylko do godziny pierwszej w nocy – takie decyzje podjęli miejscy urzędnicy.

Od 1 lipca zeszłego roku w Krakowie obowiązywała zasada, że ogródki gastronomiczne przy najważniejszych miejskich placach, takich jak Rynek Główny, plac Szczepański, Mały Rynek oraz plac Wolnica, mogły być otwarte tylko do godziny pierwszej w nocy (jeśli na ich funkcjonowanie pozwalało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów epidemiologicznych).

– Regulacja na tę chwilę jest utrzymana, więc na wszystkich terenach zarządzanych przez wydział spraw administracyjnych ogródki mogą przyjmować gości do godziny pierwszej w nocy – mówił w piątek dla LoveKraków.pl Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa.

Mieszkańcy chcą się wyspać

Urzędnicy w zeszłym roku tłumaczyli, że reglamentowanie godzin otwarcia ogródków było wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Starego Miasta, którzy z powodu hałasu nie mogli spokojnie spać.

Tomasz Daros, przewodniczący Dzielnicy I Stare Miasto twierdzi, że zapisy dotyczące ograniczenia pracy ogródków kawiarnianych są słuszne. – Trudno jest mieszkać przy lokalu, który działa nawet do godziny 4 w nocy przez siedem dni w tygodniu. Ograniczenia są wprowadzone na bardzo małym fragmencie centrum, bo dotyczą tylko kilku placów – podkreśla.

Polska 2050: Trzeba znieść ograniczenia

Innego zdania jest wiceprzewodniczący rady miasta z ramienia Polski 2050. Rafał Komarewicz złożył do prezydenta interpelację, w której prosi o zniesienie ograniczeń czasowych w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych.

– Fatalna sytuacja finansowa firm gastronomicznych i związanych z turystyką nie pozwala na dalsze pilotaże czy eksperymenty w tej materii. Najbliższe tygodnie i miesiące powinny być czasem, gdy branża gastronomiczna i turystyczna zacznie odrabiać straty. Nie możemy w tym okresie utrudniać zarobkowania takim przedsiębiorstwom – twierdzi Komarewicz.

Polityk przekonuje dalej, że obowiązujące zapisy dotyczące najważniejszych miejskich placów dyskryminują niektórych przedsiębiorców, ponieważ właściciele lokalów na obszarach zarządzanych przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa (teren Krakowa poza obrębem Plant) nie mają ograniczeń czasowych.

Wszystkie ogródki do pierwszej w nocy

Z naszych informacji wynika, że urzędnicy od 15 maja będą reglamentować działalność ogródków również poza obszarem Plant. Wszystkie ogródki, które są zlokalizowane na terenach należących do gminy będą mogły działać maksymalnie do godziny pierwszej w nocy.

– Wprowadzamy zapisy, które ujednolicają czas działalności ogródków gastronomicznych, tak by służby odpowiedzialne za porządek mogły interweniować w przypadku zakłócania ciszy nocnej – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK.