Otwarto nowy most przez Wisłę [VIDEO]

Nowy most przez Wisłę fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dziś (piątek) po godzinie 20 po nowym moście kolejowym będą przejeżdżać pociągi. Kolejarze przystępują teraz do budowy dwóch kolejnych przepraw przez Wisłę.

To pierwszy z trzech mostów, które PKP Polskie Linie Kolejowe wybudują do końca 2021 roku. Przeprawa ma 234 metry długości i niemal dziewięć metrów szerokości. Składa się z trzech łukowych przęseł, z których najwyższe osiąga wysokość przeszło 18 metrów i waży ok. ośmiu tys. ton.

Minister: To bardzo ważna inwestycja dla Krakowa

– To bardzo ważne przedsięwzięcie dla Małopolski, Krakowa, ale przede wszystkim dla osób, które korzystają z międzynarodowej linii kolejowej przebiegającej przez miasto – powiedział podczas briefingu prasowego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu dodał, że podczas budowy zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania inżynierskie, a także system sterowania ruchem, który jest kluczowy ze względu na bezpieczeństwo pasażerów oraz pracowników kolei.

Szybsze przejazdy

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel przypomniał, że dwa kolejne mosty kolejowe powstaną w ciągu najbliższego roku. – Dzisiejsze uruchomienie ruchu pociągów pozwoli nam na sprawne oraz szybsze przejazdy – podkreślił.

Zdradził, że aktualnie przepustowość na tym odcinku wynosi ok. 100 pociągów na dobę. Po zakończeniu inwestycji szlakiem będzie mogło przejeżdżać aż 400 pociągów. – To pokazuje, jaki potencjał dla mieszkańców Krakowa ma ta inwestycja – zaznaczył Ireneusz Merchel.

Czas na budowę kolejnych mostów

W najbliższym czasie wykonawca zadania przystąpi do rozbiórki starego mostu średnicowego. Zostanie on podzielony na fragmenty, które po renowacji będą wykorzystane ponownie na sieci kolejowej zarządzanej przez PLK.

Po demontażu dotychczasowej konstrukcji, rozpocznie się budowa dwóch następnych przepraw. Na środkowej zmieszczą się dwa tory. Na zachodniej będzie miejsce na jeden tor, a obok przewidziano kładkę pieszo-rowerową.

Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice o wartości miliarda złotych są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki Podgórze
comments powered by Disqus