Poznaliśmy „preferowany” wariant budowy nowego pasa startowego w Balicach [TYLKO U NAS]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Powstało już kilka wstępnych koncepcji budowy nowego pasa startowego w Balicach. Do kolejnego etapu przeszły trzy, ale tylko jeden jest opisywany jako „preferowany”. LoveKraków.pl udało się dotrzeć do szczegółów.

Władze krakowskiego lotniska nie podjęły jeszcze decyzji, czy budować nowy pas startowy w Balicach. Prezes Jan Pamuła w marcu przekonywał, że spółka musi czekać jeszcze na analizy. W niedzielę rzeczniczka Kraków Airport poinformowała nas, że ostateczną decyzję podejmie rada nadzorcza firmy. Nastąpi to prawdopodobnie jesienią.

„Preferowany” wariant

Udało nam się dotrzeć do głównych założeń związanych z wyborem wariantu, którędy ma przebiegać nowy pas, jeśli zapadnie pozytywna decyzja. Spośród kilku pomysłów, do kolejnego etapu przeszły trzy koncepcje. Ostatecznie jeden jest preferowany do realizacji.

Ten najbardziej prawdopodobny nowy pas startowy nie ma przeciąć starej drogi startowej, tylko będzie równoległy z delikatnym odchyleniem w kierunku gminy Liszki. 

Będzie „nie” mieszkańców

Z pomysłami na budowę nowego pasa startowego nie zgodzą się mieszkańcy gminy Zabierzów. Już teraz osoby zamieszkujące podkrakowskie miejscowości narzekają na hałas spowodowany ruchem lotniczym. W poniedziałek podczas spotkania w Zabierzowie, mieszkańcy doszli do wniosku, że na etapie uzyskiwania pozwoleń administracyjnych nie będą chcieli dopuścić do inwestycji. W tym celu mieszkańców ma reprezentować kancelaria prawna.

Mieszkańcy mają proponować władzom Lotniska im. Jana Pawła II, aby nowy pas wybudować równolegle obok istniejącego, albo wyremontować ten, który jest.

Aktualizacja, czwartek, godz. 10:20.

comments powered by Disqus