Prezydent Krakowa zerwał współpracę z TVP. Nie będzie Eurowizji Junior

Jacek Majchrowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jacek Majchrowski po materiale „Wiadomości” skierował pismo do prezesa Telewizji Polskiej. Pokłosiem tego jest brak Eurowizji Junior w Krakowie.

29 kwietnia w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP został wyemitowany materiał autorstwa Macieja Sawickiego pod tytułem „Kontrowersyjne wydatki samorządów”.

Za pierwszy przykład posłużył Kraków. Dziennikarz mówił o wyłączaniu oświetlenia ulicznego czy ograniczaniu komunikacji miejskiej. – Kraków stojący nad finansową przepaścią zaciska pasa – mówi lektor. – Nie brak opinii, że pustki w miejskiej kasie, to nie tylko konsekwencje koronawirusa, ale przede wszystkim wcześniejszych nietrafionych zakupów i niedoszacowanych inwestycji – dodał dziennikarz.

Politykę finansową prezydenta Jacka Majchrowskiego i współrządzącej miastem Koalicji Obywatelskiej komentował wiceprzewodniczący rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości. Michał Drewnicki mówił, że politycy przez lata zadłużali miasto, a dziś dług wynosi trzy miliardy złotych.

Kraków nie chce się znaleźć nad przepaścią

Materiał nie spodobał się władzom Krakowa. Następnego dnia po publikacji materiału, swoje stanowisko opublikowała rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego. Odniosła się do zarzutów o cięciu wydatków na oświetlenie i transport publiczny. – Kraków nie robi tego jednak dlatego, że stoi nad przepaścią, tylko dlatego, żeby nad przepaścią nie znaleźć się jesienią, gdy wszyscy mamy nadzieję, wrócimy do normalnego życia – stwierdziła Monika Chylaszek.

Prezydent Krakowa skierował list do prezesa Telewizji Polskiej. W dokumencie napisał, że nie chce dalej współpracować z publicznym nadawcą i nie przekaże 1,5 miliona złotych na organizację Eurowizji Junior pod Wawelem, aby nie było to potraktowane jako „nietrafiony zakup”.

– Jeśli ktoś mi zarzuca, że wydaję pieniądze bezsensownie, na rzeczy zupełnie niepotrzebne, a później mówi, żebym dał 1,5 mln złotych na organizację Eurowizji Junior, to widzę pewną sprzeczność. Napisałem, że nie mogę „wyrzucać pieniędzy". Teraz Eurowizja będzie w Warszawie – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jacek Majchrowski.

comments powered by Disqus