Protest w sprawie ograniczeń wjazdu na Kazimierz – tym razem na skrzyżowaniu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

W piątek o godzinie 16 na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej odbędzie się protest przeciwko wprowadzeniu strefy ograniczonego ruchu w rejonie placu Nowego na Kazimierzu.

Przypomnijmy: w minionym tygodniu, po kilkumiesięcznej przerwie, na Kazimierz wróciła strefa ograniczonego ruchu. Obowiązuje na mniejszym obszarze niż przed epidemią: wprowadzono ją w rejonie placu Nowego, ograniczeń nie ma natomiast w rejonie ulic św. Wawrzyńca, Gazowej czy Mostowej. Nowością jest weekendowe ograniczenie ruchu na fragmencie ul. Miodowej.

Spotkanie się odbyło, ale…

Te zmiany nie podobają się grupie mieszkańców i przedsiębiorców z Kazimierza. Jeden protest w tej sprawie już się odbył, drugi – zaplanowany na ostatnie dni sierpnia – został odwołany, ponieważ umówione zostało spotkanie pomiędzy przeciwnikami strefy a wiceprezydentem Andrzejem Kuligiem i dyrektorem Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu Łukaszem Grygą.

Do spotkania doszło, ale mieszkańcy nie są zadowoleni z jego efektów. Z wydanego w środę komunikatu miasta wynika, że rozmowy będą kontynuowane za dwa miesiące.

– Do tego czasu będzie pracował tymczasowy zespół roboczy, którego zadaniem będzie wypracowanie merytorycznych propozycji pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa użytkownikom ruchu. W skład zespołu będą wchodzić przedstawiciele mieszkańców i przedsiębiorców oraz pracowników Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu. Czas do następnego spotkania będzie okresem, który posłuży każdej z zainteresowanych grup do obserwacji zmian zachodzących na obszarze Kazimierza objętego Strefą Ograniczonego Ruchu, a wnioski płynące z obserwacji zostaną wykorzystane podczas następnych rozmów – czytamy w informacji przekazanej przez miasto.

To za długo

– Dwa miesiące to z naszej perspektywy zbyt długi okres, aby bezczynnie przyglądać się postępującej degradacji Kazimierza i ekonomicznej zapaści kolejnych przedsiębiorców. Jeśli jeszcze ktoś nie zauważył, jesteśmy w dramatycznym położeniu i nie możemy pasywnie czekać, a następnie znowu prosić o kolejny ruch urzędników – odpowiada druga strona i zapowiada protest na najbliższy piątek, na godzinę 16.

– Protest odbędzie się na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej. Będziemy chodzić po pasach, będziemy rozdawać ulotki, będziemy informować mieszkańców nie tyle Kazimierza co Krakowa, dlaczego to robimy. Chcemy pokazać, że władze ignorują dramatyczną sytuację przedsiębiorców i resztki mieszkańców Kazimierza – mówi nam Mieszko Ledwos, jeden z organizatorów protestu.

Protestujący oczekują wprowadzenia innych rozwiązań niż całodobowa strefa ograniczonego ruchu. To np. zarezerwowanie części miejsc parkingowych tylko dla mieszkańców, ale zachowania możliwości dojazdu – tak, by klienci mogli dojechać do sklepów czy restauracji. Proponują też wprowadzenie strefy zamieszkania, która umożliwia pieszym poruszanie się całą szerokością jezdni. Strefę ograniczonego ruchu dopuszczają jako rozwiązanie na godziny nocne.

Protest został formalnie zgłoszony. To, na którym dokładnie przejściu zostanie zorganizowany, będzie zależało od decyzji policjantów zabezpieczających zgromadzenie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto