Radni chcą dalej pracować nad planem dla „Nowego Miasta” na Rybitwach. Prezydent otrzymał zadanie

Wizualizacje „Nowego Miasta” fot. Urząd Miasta Krakowa

Radni nie zrezygnowali całkowicie z pomysłów na zagospodarowanie terenów Rybitw. Zobowiązali prezydenta Krakowa do przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Z wnioskiem o unieważnienie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego dla „Nowego Miasta” na Rybitwach wystąpił klub Prawa i Sprawiedliwości. Szef klubu Włodzimierz Pietrus wyjaśnił, że skoro radni dwa tygodnie temu odrzucili projekt planu to teraz powinni pójść za ciosem. – Chcemy zamknąć ten etap, aby niepewność prawna nie wpływała na sytuację podmiotów gospodarczych – podkreślił. Sugerował, że unieważnienie uchwały będzie impulsem dla urzędników i urbanistów do zmiany studium dla Krakowa.

Wyborcy ocenią?

Protest pracowników firm z terenu Rybitw 8 marca 2023 | fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Protest pracowników firm z terenu Rybitw 8 marca 2023 | fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W podobnym tonie wypowiadał się członek miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej architekt Robert Kuzianik. Stwierdził, że należy całkowicie porzucić marzenia o dzielnicy wysokościowców na terenie Rybitw i zmodyfikować pod tym kątem strategię rozwoju Krakowa i studium. – W ramach projektu planu i studium nie ma przestrzeni, aby tymi tematami dobrze się zaopiekować. Wydaje się, że projekt uchwały radnych PiS jest ze wszech miar słuszny i idący w kierunku tego, co rada zdecydowała na początku marca – zaznaczył Remigiusz Tytuła z Fundacji Klaster Rybitwy.

Bardzo emocjonalne wystąpienie miał Rafał Leszczyński, prezes spółki KZN Bieżanów z ulicy Półłanki. Pytał po co „wygumkować przemysł” z terenu Rybitw i czy 500 osób protestujących przed dwoma tygodniami przed magistratem to za mało, aby przekonać radnych do porzucenia planów. Zasugerował, że pojawić się może 5 czy nawet 10 tysięcy osób. – Oni powiedzą państwu sprawdzam przy okazji wyborów – podkreślił.

Bez szansy na rozwój

Inaczej tę sprawę widzi arch. Krzysztof Kiendra, przewodniczący miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej. Stwierdził, że zaniechanie prac przy projekcie Nowego Miasta byłoby błędem i krokiem wstecz w drodze rozwoju miasta, która została nakreślona w miejskiej strategii. Przypomniał, że we wtorek większość członków komisji wystosowało list otwarty, w którym stwierdzili, że pomimo zgłaszanych krytycznych uwag, plan powinien zostać kontynuowany poprzez wprowadzenie kolejnych ulepszeń, niezbędnych korekt i potrzeb zainteresowanych stron.

Dalszych prac chciał mieszkaniec Rybitw. – Mieszkańcy tego obszaru oczekują zmiany charakteru. Chcemy więcej zielonych terenów i przeobrażenia obszaru z typowo przemysłowego – mówił. – Jeśli doszłoby do zmiany studium, to wsłuchując się w głosy mieszkańców Bieżanowa i ekspertów, będę zabiegał o większą ilość zielonych terenów oraz zbiorników przeciwpowodziowych – twierdził szef klubu Przyjazny Kraków Jacek Bednarz.

„Wyszło szydło z worka”

Rybitwy |fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Rybitwy |fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Na tę chwilę nic nie idzie w dobrym kierunku i wszystko trafia w koszu. Państwo radni, kiedy wrócimy do tego tematu? Zostawicie nasz mieszkańców z tym, co tam teraz mamy? Dlaczego nie pozwalacie się rozwinąć miastu na naszym terenie? – pytał mieszkaniec Przewozu Andrzej Radwan.

Szymon Toboła, przewodniczący rady dzielnicy Podgórze mówił, że „wyszło szydło z worka”. Nawiązał do wcześniejszych wypowiedzi niektórych przedsiębiorców z Rybitw nawołujących do zaprzestania prac nad nowym planem. – Siądźmy do tego okrągłego stołu i wypracujmy kompromis. Nie traćmy czasu – dodawał.

Będą konsultacje

Z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji wystąpił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Andrzej Hawranek. Mówił, że ten pomysł wychodzi naprzeciw postulatom artykułowanym przez mieszkańców, przedsiębiorców oraz ekspertów. Konsultacje społeczne mają trwać maksymalnie do 31 marca przyszłego roku. 

– Wydaje się, że nasz projekt podkreśla propozycję mieszkańców okolicznych osiedli oraz wychodzi naprzeciw deklaracji przedsiębiorców w sprawie okrągłego stołu. Zgodnie z naszą intencją konsultacje powinny zakończyć się konkursem koncepcyjno-urbanistycznym dla tego rejonu – informuje radny Grzegorz Stawowy.

Radni w trakcie wieczornego głosowania zdecydowali, że prezydent będzie miał obowiązek zorganizować konsultacje. Powstanie także specjalny zespół roboczy ds. Nowego Miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie Bieżanów-Prokocim