Powróci temat „Nowego Miasta”? Przedsiębiorcy chcą Okrągłego Stołu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Fundacja Klaster Rybitwy apeluje do prezydenta Krakowa o organizację Okrągłego Stołu dla obszaru Rybitw. Wcześniej władze miasta na blisko 700-hektarowym obszarze widziały nową multifunkcyjną dzielnicę.

W środę radni odrzucili w pierwszym czytaniu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Rybitw i Płaszowa. Miejscy urbaniści chcieli na tym obszarze stworzyć dzielnicę dla ponad stu tysięcy użytkowników. Te zamierzenia pokrzyżowali przedsiębiorcy posiadający w południowo-wschodniej części Krakowa swoje zakłady.

Czas na Okrągły Stół

Poniedziałkowa konferencja Fundacji Klaster Rybitwy
Poniedziałkowa konferencja Fundacji Klaster Rybitwy

– W środę zakończył się pewien etap, który nie jest sukcesem jednej ani porażką drugiej strony. Uważamy, że on nauczył wszystkie strony sporu, że należy maksymalnie szeroko podejść do tematu Rybitw. Należy uwzględnić wszystkich interesariuszy, którzy są na tym obszarze: mieszkańców i przedsiębiorców, którzy posiadają ponad 300 hektarów. Należy uwzględnić interes miasta, który chce swego rozwoju. Zachęcamy do tego, aby korzystając z tych doświadczeń, wyciągnąć wartość i usiąść do okrągłego stołu, zaangażować się w prace nad projektem prawdziwego planu rozwoju tego obszaru, który pozwoli przezwyciężyć pewne ograniczenia i w maksymalnym stopniu pogodzi często sprzeczne interesy – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej Remigiusz Tytuła, prezes Fundacji Klaster Rybitwy.

Dodał, że jeszcze dziś listy w sprawie powołania Okrągłego Stołu otrzymają prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jego zastępca do spraw rozwoju Jerzy Muzyk, szefowie klubów w Radzie Miasta Krakowa, a także przewodniczący dzielnic Bieżanów-Prokocim oraz Podgórze. – Oprócz zaangażowania strony miasta, polityków zasiadających w radzie miasta potrzebujemy do tego ekspertów, którzy swoją wiedzą urbanistyczną, architektoniczną czy prawniczą wesprą nas w tym procesie i pozwolą wypracować prawdziwy program rozwoju Rybitw, Płaszowa i północnego Bieżanowa – podkreślił.

Wcześniej ucywilizowanie tej części Krakowa

Adam Zegiel, właściciel hurtowni książek Ateneum z ulicy Nad Drwiną twierdzi, że zanim rozpoczną się obrady Okrągłego Stołu miasto powinno przystąpić do procesu inwestycyjnego, który jego zdaniem powinien przebiegać bardziej intensywnie.

Przedsiębiorcy oczekiwaliby stworzenia wydolnego systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego, udrożnienia układu drogowego, modernizację ulicy Półłanki, zakończenia budowy ulicy Domagały, stworzenia sieci chodników oraz ścieżek rowerowych, rozbudowy systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej, a także poprawę oferty komunikacyjnej m.in. poprzez wydłużenie linii tramwajowej z Małego Płaszowa do obwodnicy S7.

– Praca nad nowym projektem i lepszym miastem będzie trwała miesiącami i latami. Nie możemy zostawić tego obszaru w wydaniu, jaki mamy teraz. Musimy zająć się podstawowymi potrzebami, które zostały zdiagnozowane w trakcie rozmów nad projektem planu. Te podstawowe zadania są już opisane w obowiązującym planie Płaszów-Rybitwy – stwierdził Tytuła.

Mówił, że „jako przedsiębiorcy będziemy starali się angażować merytorycznie, a jeśli trzeba będzie wesprzeć w inny sposób inicjatywy miejskie, to myślę, że znajdziemy odpowiednie zasoby”. – Miasto odpowiada za ten obszar i nie zrealizujemy za nich inwestycji miejskich. Natomiast jesteśmy w stanie pomóc w rozwoju tego regionu. Pojawiają się różne inicjatywy, mówimy o możliwości częściowego oczyszczenia jakichś terenów czy włączenia się w inicjatywy typu plac zabaw albo ścieżki edukacyjne – podkreślił Remigiusz Tytuła.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim Podgórze