Recitale, wystawy, seanse filmowe i warsztaty. Tak zapowiada się 16. Festiwal Conrada

Zdjęcie ilustracyjne fot. Edyta Dufaj
Seanse filmowe, dyskusje o przekładzie, wystawa sztuki oraz rozmowa z Grzegorzem Bogdałem – to część wydarzeń z programu 16. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Nie zabraknie spotkań dla dzieci, młodzieży i opiekunów. A wszystko to pod hasłem „Autentyczność” w dniach 17–29 października.

– Festiwal Conrada to nie tylko tradycyjne spotkania z pisarkami i pisarzami, ale też szereg aktywności interdyscyplinarnych. Część z nich opiera się na swobodnej interakcji, jak choćby warsztaty. Inne skierowane są do miłośników kina, muzyki czy sztuki, a także do osób zainteresowanych przekładem. Zapraszamy też na wydarzenia odbywające się u naszych partnerów, wszystko po to, by wspólnie zastanawiać się, czym właściwie jest autentyczność – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W poniedziałek, 21 października Festiwal Conrada wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na spotkanie z Olgą Pasiecznik. Sopranistka wystąpi z recitalem pieśni ukraińskich i polskich, a następnie porozmawia z Agatą Kwiecińską, autorką biografii artystki, zatytułowaną „Bez makijażu”.

Z kolei w Domu Norymberskim będzie można obejrzeć wystawę „Nowa kobieta. (Nie)nowa rzeczywistość”. Zaprezentowane zostaną współczesne prace nawiązujące do dwudziestowiecznej twórczości Lotte Laserstein – niemieckiej artystki wizualnej o żydowskich korzeniach. Wernisaż odbędzie się 20 października.

Autentyczność na ekranie

Jak co roku Kino Pod Baranami przygotowało wybór filmów nawiązujących do idei przewodniej festiwalu. Pasmo otworzy „Czas, który pozostał” (reż. Elia Suleiman) przedstawiający losy pewnej palestyńskiej rodziny. W programie znalazła się również zapomniana perła kina Republiki Weimarskiej – komedia pomyłek „Thea Roland” (reż. Hermann Kosterlitz). Festiwal Conrada będzie okazją, by wrócić do „Matriksa” (reż. Lana Wachowski, Lilly Wachowski). Na dużym ekranie będzie można zobaczyć też głośny obraz „Oldboy” (reż. Park Chan-wook). Seanse odbędą się między 21 a 24 października.

Wydarzenia dla dzieci i młodzieży

Dla najmłodszych odbiorców Festiwalu Conrada oraz ich opiekunów przygotowano spotkanie z Åsą Lind, szwedzką autorką popularnych książek o Ellice, Karusi i Piaskowym Wilkunadto wskazówki, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy.

Festiwal to okazja do spotkania autorów nominowanych do konkursu Literacka Podróż Hestii. Tworzą oni literaturę dla młodzieży – czytelników szczególnie wyczulonych na moralizatorstwo i fałsz. Festiwalowe pasmo „Młodzi czytają” pozwoli przekonać się, kto potrafi dziś sprostać wysokim wymaganiom tej grupy wiekowej.

Festiwal Conrada będzie okazją do spotkania z Grzegorzem Bogdałem, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego” i laureatem Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Proza” za zbiór opowiadań Idzie tu wielki chłopak (22 października). Z kolei 19 października Festiwal Conrada organizuje w Spółdzielni Ogniwo wieczór performatywnego czytania fragmentów prozy, które powstały w trakcie tegorocznego Kursu Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Pełny program festwialu dostępny jest TUTAJ.