Rewolucja w ruchu samochodowym. Urzędnicy chcą stref: złotej, srebrnej i zielonej [MAPA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Szykuje się rewolucja transportowa w centrum Krakowa. Na kierowców jeżdżących wewnątrz drugiej obwodnicy czeka sporo zmian. Dziś urzędnicy prezentują wstępny projekt ruchu.

Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu szykują poważne zmiany w organizacji ruchu samochodowego w centrum Krakowa. – To jest nasza wstępna propozycja, która będzie szeroko konsultowana z radnymi miejskimi, radami dzielnic oraz mieszkańcami. Po wysłuchaniu wszystkich uwag dopiero przedstawimy ostateczny kształt – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Pyclik, rzecznik prasowy jednostki. ZIKiT zapowiada, że tym zmianom ma towarzyszyć znaczące wzmocnienie oferty komunikacji miejskiej. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie emisji spalin.

Strefa złota z Rynkiem

Pracownicy ZIKiT zamierzają w obrębie drugiej obwodnicy Krakowa stworzyć trzy strefy dla samochodów: złotą, srebrną oraz zieloną. W strefie złotej, obejmującej m. in. Rynek Główny, ulicę Szewską, Floriańską czy część św. Jana dostawa towarów będzie możliwa w godzinach od 22 do 10. Podobnie mieszkańcy będą mogli poruszać się samochodami w wyznaczonych godzinach.

Strefa srebrna to w większości drogi wewnątrz pierwszej obwodnicy, gdzie dziś obowiązuje ograniczony wjazd z identyfikatorami B. Dla kierowców przewidziano zmiany w organizacji niektórych ulic jednokierunkowych: św. Anny oraz Wiślnej. Samochody z zaopatrzeniem mogą wjechać na ten obszar tylko w godzinach od 18 do 12.

Dużo ulic jednokierunkowych

Zmiany w centrum dotkną również zwykłych kierowców, którzy poruszają się poza tzw. "strefą B". Na ulicy św. Gertrudy (odcinek od ul. Sarego) oraz Westerplatte do ul. Kopernika będzie można jechać tylko w kierunku Dworca Głównego. Ulica Lubicz stanie się jednokierunkowa w stronę dworca, od ul. Strzeleckiej.

Ulica Długa (od ul. Helclów) w stronę skrzyżowania ze św. Filipa, oraz św. Filipa w kierunku placu Matejki - staną się jednokierunkowe. Podobnie będzie z ulicą Piłsudskiego (od Garncarskiej) oraz ul. Straszewskiego (aż pod Wawel), którą będzie można jeździć tylko w jednym kierunku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto