Rusza projektowanie drogi do szpitala. Budowa już po jego otwarciu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za dziewięć miesięcy miasto ma uzyskać wszystkie dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargów na budowę drogi dojazdowej do nowego szpitala. Prace wystartują wtedy, gdy nowa placówka ma pracować już na pełnych obrotach.

Prace związane z budową ogromnego kompleksu trwają w tym miejscu od ponad sześciu lat. W styczniu 2013 roku rozpoczęły się pierwsze wycinki drzew, później przebudowano sieć wodociągową, a w styczniu 2015 ostatecznie – po długich formalnościach – wybrano wykonawcę głównych prac. W grudniu 2016 roku budowa była już na półmetku.

Zaczynają projektować

W tym kontekście może trochę dziwić słowo „już” w wypowiedzi dotyczącej budowy układu drogowego do obsługi szpitala. Za tę dziedzinę odpowiedzialne jest miasto i właśnie poinformowało o podpisaniu umowy z firmą, która zaprojektuje rozbudowę dróg.

– Mamy już wykonawcę dokumentacji projektowej tego zadania. Najpierw przygotowany będzie projekt rozbudowy ul. Kostaneckiego i uzyskana decyzja ZRID, równolegle firma ARG będzie opracowywać dokumentację projektową dla przebudowy ul. Jakubowskiego. W trakcie tego etapu prac ma też zostać przebudowana istniejąca tam pętla autobusowa, by umożliwić większą częstotliwość kursowania komunikacji zbiorowej – wylicza Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wykonawca ma minimalizować utrudnienia

Firma ma dziewięć miesięcy na zaprojektowanie inwestycji i uzyskanie potrzebnych zgód. Wtedy będzie można rozpisać przetarg na wybór wykonawcy. W pierwszej kolejności drogowcy pojawią się na ul. Kostaneckiego, na której ma być wyznaczony specjalny pas dla karetek.

Tymczasem 30 maja tego roku oficjalnie zakończyła się budowa nowego szpitala. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci w listopadzie. – Przeprowadzka zostanie podzielona na dwie części. Najpierw przeprowadzona zostanie m.in. endokrynologia, choroby metaboliczne, nefrologia, dwie chirurgie oraz część interny, czyli oddziały nie będące powiązane ze szpitalnym oddziałem ratunkowym. W drugim etapie nastąpi przeniesienie oddziału ratunkowego wraz z całym zapleczem – czytamy na stronie szpitala. Wszystko to ma się stać w pierwszej połowie przyszłego roku, więc przed rozpoczęciem prac drogowych przez miasto, choć dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski zastrzega w rozmowie z nami, że terminy są napięte.

– Podtrzymuję zapowiadane terminy, ale wiele może się jeszcze wydarzyć. Mamy świadomość tego, z jak dużym procesem logistycznym mamy do czynienia. Nie odbieramy gotowego obiektu, tylko taki, który musi być wyposażony w aparaturę medyczną. Mamy dokupić sprzęt za prawie 400 milionów złotych – mówi. – Walka z czasem jest tu walką po obydwu stronach – komentuje informacje o postępach miasta w sprawie inwestycji drogowej.

– Wiemy, że prace budowlane będą wykonywane już po uruchomieniu szpitala, więc wykonawca będzie miał za zadanie tak je prowadzić, by zminimalizować utrudnienia w ruchu. Prace w terenie będziemy chcieli prowadzić najszybciej jak się da – przekonuje dyrektor Szewczyk. Do czasu ich zakończenia będą musiały wystarczyć istniejące już drogi.

Najpierw Wielicka, później południe

Postępy w przygotowaniach do rozbudowy dróg wstrzymywał brak przeznaczonych na ten cel pieniędzy. W zestawieniu z pierwotnym planem jej zakres został okrojony – nie będzie dużej rozbudowy skrzyżowania ul. Kostaneckiego z ul. Wielicką, które uznano za nieuzasadnione.

Drugim etapem prac (po zapewnieniu dojazdu od strony ul. Wielickiej) ma być budowa nowej drogi, która połączy rejon szpitala z ul. Kosocicką, a więc otworzy możliwość dojazdu od południa, z osiedla Rżąka. Nowe połączenie ma powstać w latach 2022/2023. Dyrektor Jędrychowski chwali ten pomysł. – W ten sposób uda się rozwiązać kilka problemów, m.in. połączyć chodnikiem os. Rżąka z pętlą przy szpitalu dziecięcym. Mieszkańcy i radni wielokrotnie zgłaszali potrzebę takiego dojścia – komentuje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus