Soczewki toryczne - czy wiesz o nich wszystko?

fot. © AtlasStudio
Nawiązując do badań statystycznych przeprowadzonych przez wiele różnych źródeł, co trzecia osoba, która posiada jakąkolwiek wadę wzroku, dotknięta jest także  astygmatyzmem. Występuje on często w połączeniu z najbardziej powszechnymi wadami wzroku, czyli daleko- i krótkowzrocznością. Jakie są sposoby radzenia sobie z tą wadą? Wielu pacjentów, u których je zdiagnozowano, postawiło na specjalne rozwiązanie, jakim są soczewki toryczne. Co jednak trzeba o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup? Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze informacje zawarliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Astygmatyzm - czym jest?

Astygmatyzm związany jest nieregularnością kształtu rogówki oka, stąd też specjaliści określają go mianem niezborności rogówkowej. Czym to się jednak charakteryzuje w praktyce? Otóż w takiej sytuacji rogówka oka nie jest - tak jak w normalnych przypadkach - całkowicie okrągła, ale jej krzywizny różnią się między sobą. Problem wiąże się z zaburzeniem funkcji ogniskowej promieni światła. U osób, które mają astygmatyzm, należy spodziewać się dwóch osi, w których będą skupiać się promienie, podczas gdy u zdrowych osób taki punkt jest tylko jeden. W efekcie obraz, jaki widzą osoby z astygmatyzmem, staje się niewyraźny, przedmioty mają nieostre krawędzie lub wykrzywione w inną stronę, rozmyte czy podwójne. Sam ten opis wady świadczy o tym, że niezbędne jest tutaj wdrożenie specjalnej korekcji wzroku, co jest możliwe przy użyciu okularów lub soczewek torycznych (jak w ofercie https://www.bezokularow.pl/soczewki-toryczne).

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Warto mieć świadomość tego, w jaki sposób rozpoznać schorzenie, z jakim się borykamy, by nie wyciągnąć pochopnych wniosków. W przypadku astygmatyzmu problem skupia się na ogniskowaniu, czyli pogorszeniu widoczności tak samo w dali, jak i w bliży. Objawem może być konieczność mrużenie oczu, przekrzywianie głowy czy wręcz jej ból, gdy musimy dłuższy czas coś czytać. Do całości objawów dołączają niewyraźne kontury przedmiotów. W takich przypadkach noszenie soczewek torycznych czy też okularów jest niezbędne, by zachować komfort widzenia przez osobę z astygmatyzmem. Powyższe symptomy wskazują na konieczność konsultacji z optometrystą lub okulistą. Specjalista z reguły rozpoczyna od pomiaru rogówki, czyli keratometrii, czy też mapowania gałki ocznej podczas badania komputerowego. Jeśli jednak chcemy spróbować samodzielnej diagnozy, by móc udać się następnie do specjalisty, który ją potwierdzi, możemy wypróbować metody z grafiką, która złożona jest z linii równo rozłożonych względem środka. W przypadku nieprawidłowej budowy rogówki obraz będzie zniekształcony, linie mogą wydawać się mieć różną grubość, nie utrzymywać pionu i poziomu.

Rodzaje soczewek torycznych

Soczewki toryczne wykonywane są z materiału silikonowo-hydrożelowego lub hydrożelu. W obu przypadkach są bezpieczne dla oka, chociaż różną się twardością, a co za tym idzie nie każdy model soczewek będzie dla wszystkich równie wygodny. Najlepiej jest tu kierować się własnymi preferencjami, chociaż istotnych wskazówek udzielą także rankingi soczewek kontaktowych, jak ten prowadzony przez sklep BezOkularow.pl:  https://www.bezokularow.pl/ranking-soczewek-torycznych.

Prócz materiału soczewki toryczne różnią się czasem, przez jaki można je nosić. Tak jak w przypadku innych rodzajów soczewek, tak i tu występuje podział na jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Ten pierwszy rodzaj jest najbardziej przyjazny dla oka, nie wymaga czynności pielęgnujących (po zdjęciu soczewkę należy wyrzucić), chociaż jest też najdroższy. Z kolei soczewki toryczne miesięczne czy dwutygodniowe należy czyścić i przechowywać z użyciem płynu pielęgnującego, jednak ich atutem jest z kolei niższy koszt zakupu w skali miesiąca.