Tak będzie wyglądać Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku [WIZUALIZACJE]

Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać do 2023 roku fot. SARP Kraków/mat.prasowe

W konkursie na Krakowskie Centrum Muzyki zwyciężył projekt autorstwa biura BE DDJM Architekci sp. z o.o.

We wtorek miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na budowę Centrum Muzyki w Cichym Kąciku.

Rezygnacja z Grzegórzek

Wiosną 2020 roku miasto zrezygnowało ze wspólnej inwestycji z województwem i powróciło do koncepcji sprzed lat. Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać w Cichym Kąciku, przy ul. Piastowskiej 20.

Więcej >>> Miasto: Nie budujemy Centrum Muzyki. Województwo: Nie ma żadnego stanowiska

15 grudnia urząd marszałkowski wydał oświadczenie, w którym wyrażał chęć wspólnej  realizacji wspólnej inwestycji z miastem na Grzegórzkach.

„Jednocześnie w sytuacji, gdy Gmina Miejska Kraków nie wyrazi woli udziału w realizacji wspólnej inwestycji, Województwo Małopolskie deklaruje samodzielną realizację budowy Centrum Muzyki w dotychczasowej formie i lokalizacji” – czytamy w komunikacie województwa.

Więcej o całej sprawie  >>> Coś tu nadal nie gra. W Krakowie powstaną dwa centra muzyki?

– Na początku października 2020 r. wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o rozwiązanie umowy, dotyczącej realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Ponieważ nie otrzymaliśmy odpowiedzi – zgodnie z informacją zawartą w liście – ta umowa jest nieważna. Wszystkie warunki w tej sprawie zostały spełnione – powiedział podczas wtorkowej konferencji prezydent Jacek Majchrowski.

Konkurs i konsultacje

W sierpniu Agencja Rozwoju Miasta Krakowa wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiła dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny. W regulaminie znalazł się zapis, że „maksymalny planowany łączny koszt obiektu (obiektów) wraz z zagospodarowaniem terenu, realizowanego (realizowanych) w oparciu o pracę konkursową nie może przekroczyć 95 mln zł netto".

Początkiem listopada rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące planowanej inwestycji. Podpisanie umowy na wykonanie projektu budowlanego jest planowane w 2021 roku.

Zwycięski projekt

Laureatem konkursu zostało Biuro Architektoniczne DDJM z Krakowa. Zwycięski projekt otrzyma 100 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.

– Wybrana praca, oprócz wysokiego poziomu merytorycznego, praktycznie spełnia wszystkie kryteria założone przez inwestora – zaznacza przewodniczący sądu konkursowego architekt Krzysztof Kiendra.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „Pierwszą nagrodę przyznano za wyrazistość formalną zwartego układu bryły projektowanego obiektu Krakowskiego Centrum Muzyki, ukształtowaną z zastosowaniem założeń opartych o klasykę wzorca tego typu budynku, zawierającego dobrze przemyślany układ współpracujących ze sobą elementów traktów funkcjonalnych budynku, co zarówno zapewnia jego sprawne funkcjonowanie, jak i daje znakomity potencjał możliwości etapowania przy jego realizacji”.

– Miejsce magiczne, miejsce wymarzone dla domu kultury wysokiej, dla Centrum Muzyki. Głęboko wierzymy, że ten projekt się ziści, spełni wszystkie warunki i będzie uzupełnieniem budynków takich jak gmach Muzeum Narodowego czy hotel „Cracovia” znajdujących się przy największej łące w Europie –  powiedział architekt Marek Dunikowski z DDJM.

Kiedy powstanie Centrum Muzyki?

Według planów, Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać w Cichym Kąciku do 2023 roku. Przy obiekcie ma powstać parking dla 250 samochodów.

Na początku 2021 roku miasto chce ze zwycięzcą konkursu podpisać umowę na wykonanie projektu budowlanego, na podstawie którego zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania.

– W środę organizujemy spotkanie, podczas którego ustalimy precyzyjnie kolejne etapy postępowania. Pojawia się trochę kwestii do uregulowania poza konkursem. Chodzi o budowę parkingu i rzeczy z nią związanych – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Czas na szczegóły

Wiceprezydent Jerzy Muzyk zaznacza, że po podpisaniu umowy, firma projektowa będzie miała 18 miesięcy na stworzenie kompletnego projektu i dokumentacji umożliwiających dalszy proces inwestycyjny.

– Jestem przekonany, że ten projekt zostanie zrealizowany. Będziemy przystępowali do zawarcia umowy ze zwycięzcą konkursu. Musimy doprecyzować pewne szczegóły dotyczące umowy, będziemy jeszcze negocjować pozostałe jej warunki – informuje Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju.

Główna sala koncertowa w budynku przy Błoniach pomieści ok. 1000 osób, natomiast mniejsza sala – 300 osób.

Krakowskie Centrum Muzyki będzie siedzibą Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Obiekt będzie również wykorzystywanym m.in. przez organizacje pozarządowe, artystów i stanie się miejscem organizacji festiwali takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus