Tak będzie wyglądał Zakrzówek w 2018 roku [WIZUALIZACJE]

Zwycięska koncepcja fot. Aldona Kret OFFTEORIA, Katarzyna Elwart i Katarzyna Janicka

Mieszkańcy Krakowa wybrali koncepcję, według której będzie realizowany park Zakrzówek wraz z kąpieliskiem. Wygrała praca, która wcześniej zajęła II miejsce w konkursie architektonicznym. Teraz czas na ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie prac. Mają się one skończyć w 2018 roku.

Zwycięski projekt zgarnął w sumie nieco ponad 8,7 tys. głosów. Drugi w kolejności projekt miał ich ponad 4,6 tys. Trzeci otrzymał 2,8 tys. głosów, a czwarty 1,9 tys. Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf przypomniał, że wybrana przez mieszkańców praca została również najlepiej oceniona przez jury konkursowe.

– Pokazuje to, jak ciężko zaangażować mieszkańców. Uczymy się tego. Być może z biegiem czasu ludzie będą bardziej chcieli mieć wpływ na rzeczywistość, która ich otacza – twierdzi dyrektor ZZM.

Już w trakcie głosowania część krakowian oskarżała miasto o zbytni pośpiech i dopuszczenie możliwości manipulacji podczas głosowania. Domagano się przerwania procedury i rozpoczęcia od nowa, na zasadach głosowania użytego podczas budżetu obywatelskiego. Do tego jednak nie doszło.

Kempf przyznaje, że miastu zależało na czasie. – Nie chcieliśmy przez kolejne dwa lata dyskutować i poddawać ocenie kolejnych projektów, a tymczasem zalew byłby zaśmiecany, niebezpieczny i trudno dostępny. Pozostawiliśmy sobie za cel, aby to jak najszybciej i jak najsprawniej zrobić – tłumaczy urzędnik.

Przygotowania z zespołem

W trakcie przygotowania projektu budowlanego ma zostać powołany zespół złożony z urzędników, specjalistów i przedstawicieli m.in. dzielnicy VIII Dębniki czy ekologów. – Bardzo nam zależy na mocnym zaangażowaniu władz dzielnicy, bo to przecież właśnie mieszkańcy Dębnik będą najczęściej korzystać z kąpieliska – mówi Kempf.

Jak zapowiada dyrektor ZZM, teraz czas na rozpisanie przetargu. Pozwolenia ZZM chce zdobyć na wiosnę i rozpocząć prace budowlane. – Chcemy to zrobić jak najszybciej. Im szybciej zaczniemy, tym szybciej skończymy – podkreśla Kempf. Dlatego być może wszystko będzie gotowe na wakacje 2018.

– Nie jest też powiedziane, że wszystko zostanie zrealizowane. Na początek zagospodarujemy kąpielisko, postawimy toalety, żeby można było tam w cywilizowany sposób tam wypoczywać. A jak zajdzie konieczność, to zrealizujemy też drugą część, czyli te budynki – dodaje urzędnik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki