To koniec centrum nauki w Krakowie. Konserwator rozpoczęła procedurę wpisu do rejestru zabytków

W tym miejscu miało powstać Małopolskie Centrum Nauki fot. Cogiteon

Rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków terenu przy ulicy Bora-Komorowskiego oznacza realnie zablokowanie budowy centrum nauki.

W poniedziałek wojewódzka konserwator zabytków wszczęła procedurę wpisu do rejestru zabytków krajobrazu kulturowego pola wzlotów przy zachodniej części pasa startowego dawnego lotniska Kraków-Czyżyny. Oznacza to, że od tego dnia teren jest objętych ochroną konserwatorską i wszelkie inwestycje muszą mieć zgodę konserwatora zabytków.

Jakub Łoginow: Oczekiwaliśmy takiego ruchu

Jakub Łoginow z rady Dzielnicy XVI Czyżyny mówi, że to bardzo dobry krok wojewódzkiej konserwator zabytków. – Już wcześniej do rejestru została wpisana zachodnia część dawnego pola wzlotów. Ten wpis sprzed kilkunastu lat był niepełny, ponieważ powinien objąć również tereny bliżej osiedla Akademickiego oraz ulicy Życzkowskiego – komentuje dla LoveKraków.pl.

Podkreśla, że pole wzlotów, na zachód od ulicy Stella-Sawickiego musi być chronione, jako teren zielony. – Znajdują się tam ruiny bunkrów, które mogłyby być zniszczone, gdyby poprowadzono tam drogi i zbudowano centrum nauki – dodaje.

Rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru zabytków jest metodą na zablokowanie budowy przy al. Bora-Komorowskiego siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon za ponad 153 miliony złotych. Jakub Łoginow mówi, że „to powrót do pierwotnie rozważanej lokalizacji w Branicach lub okolicach wygaszanego kombinatu w Nowej Hucie”.

„Wielka strata dla Czyżyn”

Wojciech Krzysztonek, radny Krakowa z Platformy Obywatelskiej mówi wprost, że rozpoczęcie procedury wpisu, to „praktycznie zaprzepaszczenie szans na powstanie w Czyżynach nowoczesnego budynku. Określa to „wielką stratą dla mieszkańców Czyżyn”.

– To triumf aktywistów, którzy doprowadzą do zablokowania inwestycji. Jeśli Cogiteon nie powstanie w Czyżynach, to nie powstanie w ogóle. Przez sytuację pandemiczną władze województwa pewnie zarzucą realizację tego projektu – ubolewa radny Krzysztonek.

Zaznacza, że decyzja konserwator zabytków jest dla niego niezrozumiała. – My wiele lat temu, jako rada dzielnicy, chcieliśmy wpisania dawnego pasa startowego do rejestru zabytków, po drugiej stronie ulicy Stella-Sawickiego, aby zablokować rozbudowę osiedla Avia. Wtedy konserwator powiedział, że nie ma ku temu podstaw (konserwatorem był wówczas Jan Janczykowski - red.) – mówi samorządowiec.

Cogiteon: Centrum może nie powstać

Piotr Koziarz z Małopolskiego Centrum Nauki mówi, postępowanie konserwator obejmuje działki na których ma powstać budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

– Wstrzymuje ono możliwość prowadzenia prac budowlanych. To dla nas nowa sytuacja i na pewno będziemy analizować możliwości, jakie dają nam przepisy prawa. Inwestycja jest na dalece zaawansowanym etapie i nie można jej przenieść w inne miejsce. To może oznaczać, że centrum nauki, które miało popularyzować wiedzę wśród dzieci i młodzieży, w Krakowie nie powstanie – dodaje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny