Transport miejski w trybie smart

Transport miejski w trybie smart! Przekonaj się jak eko-hulajnogi TIER zmieniają mobilność na dobre i stają się częścią pozytywnej przemiany miast

Zanieczyszczenie powietrza, korki czy brak miejsc parkingowych to tylko kilka problemów, z którymi mierzą się aglomeracje. Problemów samorządów, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy doświadczają ich bezpośrednich skutków na co dzień. Znalezienie remedium na przeobrażenie miast w bardziej przyjazne i jednocześnie "zielone" wymaga odpowiednich regulacji oraz śmiałych działań włodarzy. Jednak czy istnieje sposób, aby i lokalne społeczności stały się częścią pozytywnych zmian miejskich? Odpowiedzią na to pytanie są smart rozwiązania mobilne coraz odważniej wkraczające na ulice polskich miast i miejscowości, i podbijające serca ich mieszkańców.

Wyzwania miejskiego życia

Dynamika życia w mieście to nie tylko potrzeba wczucia w szybki rytm, ale też szereg wyzwań stojących przed mieszkańcami. Jednym z nich jest codzienne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi punktami, jak praca, sklep czy miejsce spotkań towarzyskich, często ulokowanymi w różnych częściach miasta. Dystans pomiędzy tego typu lokalizacjami to średnio 2 do 2,5 kilometra, a zatem trasa idealna dla mniejszych form transportu publicznego, takich jak e-hulajnoga czy rower miejski. Sięgnięcie po mikromobilne opcje transportowe, dostępne tu i teraz w oparciu o bieżące potrzeby, to nie tylko wygoda przejazdów na krótkich dystansach, ale również okazja, aby być mobilnym w wersji eko.

Hulajnogi elektryczne z całą pewnością są częścią zmiany w kierunku nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań transportowych. Jak wskazuje doświadczenie TIER, czołowego europejskiego operatora w zakresie mikromobilności, e-hulajnogi stanowią uzupełnienie komunikacji miejskiej, pozwalające na sprawne przesiadki oraz przemieszczenie się, gdy istniejące połączenia są niedogodne. Doskonale sprawdzają się one również w kontekście dotarcia bezpośrednio do miejsca docelowego, niekiedy nieosiągalnego przy wykorzystaniu innych środków transportu.

– W TIER stale dążymy do zmiany mobilności na dobre, biorąc pod uwagę potrzeby miast, jak i ich mieszkańców. Nasze dążenie do zmniejszenia zależności od transportu zdominowanego przez samochody to nie górnolotna idea, ale nagląca potrzeba w kontekście niepokojących zmian klimatycznych oraz postępującego przeobrażania przestrzeni miejskiej tak, aby była przyjaźniejsza dla lokalnych społeczności. Rosnąca popularność e-hulajnóg w Polsce jasno wskazuje, że mieszkańcy oczekują tego typu rozwiązań i ochoczo po nie sięgają, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że lepsza mobilność, a zarazem przyszłość miast, musi się dokonać wspólnym wysiłkiem – komentuje Mathieu Deloly, dyrektor zarządzający TIER w Polsce.

Miasta przyjazne mieszkańcom i środowisku

Coraz częściej mówi się o koncepcie smart city, w którym akcentowany jest model funkcjonowania miast w zgodzie z potrzebami mieszkańców i w sposób przyjazny środowisku. Gospodarka współdzielona, jak i zrównoważone rozwiązania transportowe okazują się odgrywać tu istotną rolę. Współcześni mieszkańcy miast przykładają coraz większą wagę do kwestii środowiskowych, świadomie i chętnie wybierając rozwiązania eko. Również miasta wytrwale dążą do zero-emisyjności - wystarczy przyjrzeć się danym szczytu klimatycznego ONZ wskazującym, że globalnie już ponad 400 z nich, w tym Warszawa, złożyło oficjalne deklaracje podjęcia odpowiednich działań w celu zapobieżenia zachodzącym zmianom klimatycznym.

Pionierem w zakresie zrównoważonego rozwoju na rynku elektromobilności jest berliński startup TIER, który już od stycznia 2020 r. działa w sposób w pełni neutralny klimatycznie. Jednym z kroków poczynionym przez TIER na drodze do wdrożenia ambitnego planu redukcji emisji było przyjęcie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG). Wśród wyróżników firmy warto wymienić niskoemisyjny model operacyjny, oparty na najnowszej generacji e-hulajnóg z wymiennymi akumulatorami, korzystanie z dostaw zielonej energii do magazynów oraz zrównoważone rozmieszczenie hulajnóg.

W pełni neutralny klimatycznie model operacyjny stawia nas w pozycji eko lidera w branży mikromobilności jednocześnie nakłada odpowiedzialność do inspirowania innych i wytyczania dalszych kroków na ścieżce zrównoważonego rozwoju. Dzień w dzień dokładamy starań, aby wypracować jeszcze lepsze rozwiązania. Przykładem jest przejście na rowery cargo oraz samochody elektryczne zamiast samochodów dostawczych z silnikiem spalinowym, które pozwala na efektywne zmniejszenie emisji w naszych codziennych działaniach operacyjnych. - dodaje Mathieu Deloly, dyrektor zarządzający TIER Polska.

Mniej znaczy więcej

W duchu zero waste, w dobie sięgania po jakościowe produkty wielokrotnego użytku, niezwykle istotnymi kwestiami stają się technologia ich wykonania, trwałość, możliwość ponownego wykorzystania czy w końcu metody recyclingu. Ten trend przenosi się też na życie miejskie i rosnącą popularność usług sharingowych, jak e-hulajnogi. Z tego względu recycling produktów jest oczywistą częścią wysiłków TIER na rzecz dalszego promowania prawdziwego zrównoważonego rozwoju mobilności.

Ta wizja przyświecała firmie od momentu jej założenia, a w obecnej generacji e-hulajnóg TIER można wymieniać wszystkie części. TIER ma tak wysoce zaawansowane i częste cykle konserwacji i napraw, że hulajnogi prawie nigdy nie muszą być wycofywane z użytku z powodu usterek technicznych. Co więcej wysokiej jakości serwis przekłada się na żywotność aktualnego modelu e-hulajnogi TIER, która wynosi co najmniej 36 miesięcy, a w przypadku przyszłych generacji szacowana jest na kilka lat. Jak ten proces wygląda? Poszczególne części są używane jak najdłużej jako części zamienne do innych hulajnóg. Jeśli nie jest to już możliwe, zostają poddane recyklingowi przez lokalnych partnerów TIER zajmujących się recyklingiem zgodnie z ich składem materiałowym.

Recycling odnosi się również do dawania drugiego życia baterii. Model operacyjny TIER umożliwia wyjęcie baterii z pojazdu, którego nie można już używać w całości i użycie jej ponownie w innych hulajnogach. Ponadto najnowszy model hulajnóg posiada opcję wymiany baterii przez użytkowników w zamian za darmowe minuty, a same baterie można wymieniać między hulajnogami.