W sąsiedztwie Łaźni Nowej powstaje Dom Utopii. To już końcówka prac [ZDJĘCIA]

Tak prezentuje się Dom Utopii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„Za płotem” Teatru Łaźnia Nowa powstaje Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii. W budynku trwają prace wykończeniowe. Otwarcie jest planowane w styczniu 2021 roku.

Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2019 roku. Dom Utopii powstaje w nieużytkowanym skrzydle Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2 Krakowie na os. Szkolnym – tuż „za płotem” Teatru Łaźnia Nowa.

Miejsca spotkań 

Teatr chce zapraszać mieszkańców i twórców do spotkań. Na początek zachęca do udziału w tegorocznym Bulwar(t)cie Sztuki, który rozpoczyna się 16 lipca. Tym razem wydarzenie odbędzie się nie nad Zalewem Nowohuckim, a w ogrodzie przy teatrze.

– To naprawdę duże przeżycie, ponieważ do końca nie wiedzieliśmy, czy tegoroczna edycja się odbędzie i czy będziemy mogli spotkać się w otwartej przestrzeni. A to najistotniejszy element Bulwar(t)u Sztuki od czterech lat – mówiła podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Małgorzata Szydłowska, kuratorka prowadząca Bulwar(t) Sztuki i kierownik projektu Dom Utopii.

W programie m.in. koncerty, kino plenerowe i warsztaty. A co będzie się działo w nowym obiekcie? Pustą przestrzenią teatr zainteresował się już kilka lat temu i zaczął organizować tu alternatywne projekty artystyczne.

– Obecnie prowadzimy już prace wykończeniowe. To projekt, który otrzymał duże dofinansowanie ze środków europejskich POIŚ. Remontujemy opuszczoną szkołę, która trafiła do Łaźni kilka lat temu. Na początku ożywialiśmy tę przestrzeń różnymi działaniami artystycznymi jak słynna „Szkoła Utopii” Marka Chlandy czy „Ostatnie zwierzęta” Magdaleny Szpecht. Później nastąpiło rozpoczęcie dużej inwestycji – mówi Bartosz Szydłowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Łaźnia Nowa.

Dom artystów, dom mieszkańców

Przebudowany obiekt swoim wyglądem ma nawiązywać do industrialnej historii miejsca i sąsiedztwa Kombinatu. W środku znajdą się pracownie rzemiosła artystycznego, sale edukacyjne, sala konferencyjna, galeria oraz zaplecze dla artystów rezydentów.

– Dom Utopii stanie się domem rezydencji artystycznych, warsztatów, szeroko pojętej edukacji dla mieszkańców. Wierzymy w potencjał twórczy ludzi, który można wydobyć i tym samym pozwolić na zmianę jakości swojego życia. Przewodnikami w tym procesie będą najlepsi twórcy w swoich dziedzinach i to nie tylko z Polski, ale z zakątków całego świata. Już w tej chwili tworzymy międzynarodową listę artystów, którzy spędzą czas w Nowej Hucie, współpracując z mieszkańcami – tłumaczy Szydłowski.

Oficjalne otwarcie Domu Utopii nastąpi w grudniu. Od stycznia 2021 roku teatr planuje rozpoczęcie w tym miejscu regularnej działalności. W programie projekty rozwijane w oparciu o przestrzeń Nowej Huty, lokalne debaty, kursy społecznego uniwersytetu czy warsztaty twórcze.

Koszt inwestycji to prawie 22 mln zł, z czego prawie 9 mln zł pochodzi ze środków miasta, reszta to środki europejskie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta/
comments powered by Disqus