Bulwar(t) Sztuki przenosi się do ogrodu. W programie spektakle, warsztaty i kino plenerowe

Tym razem nie nad zalewem Nowohuckim, a w ogrodzie. Łaźnia Nowa zaprasza na Bulwar(t) Sztuki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz kolejny Teatr Łaźnia Nowa zaprasza mieszkańców na Bulwar(t) Sztuki. Wydarzenie startuje już 16 lipca.– Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj razem. To naprawdę duże przeżycie, ponieważ do końca nie wiedzieliśmy czy tegoroczna edycja się odbędzie i czy będziemy mogli spotkać się w otwartej przestrzeni. A to najistotniejszy element Bulwar(t)u Sztuki od czterech lat – mówiła podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Małgorzata Szydłowska, kuratorka prowadząca Bulwar(t) Sztuki.

Nie nad zalewem, a w ogrodzie

Tegoroczna, piąta edycja, wyjątkowo odbędzie się w ogrodzie przy budynku Łaźni Nowej (os. Szkolne 25). Zmiana lokalizacji ma oczywiście związek z pandemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że program mniej atrakcyjny niż w poprzednich latach. W ciągu 30 dni lata zaplanowano ponad 50 wydarzeń.

Gotowi na największy w Krakowie kulturalny maraton? W programie znalazły się spektakle, warsztaty i kino plenerowe. Będą się odbywały w specjalnie zaaranżowanej w teatralnym ogrodzie strefie kultury.  Spotkanie twarzą w twarz po czasie izolacji jest w tym roku szczególnie ważne podczas Bulwar(t)u Sztuki.

– Mamy nadzieję, że w tej strefie wszyscy poczują się bezpiecznie w spotkaniu z drugim człowiekiem. W tej edycji szczególnie zwracamy uwagę na podróże i otwieranie granic w odniesieniu do ostatnich doświadczeń izolacji – zwraca uwagę Szydłowska.

Ale kino!

Tegoroczna edycja rozpocznie się w czwartek, 16 lipca, pokazem filmu „(Nie)znajomi” (godz. 20.30). Polska produkcja jest inspirowana włoskim hitem „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Przed filmem odbędzie się spotkanie z Łukaszem Simlatem, odtwórcą jednej z głównych ról.

To nie koniec propozycji w ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego. W kolejnych dniach zobaczymy m.in.  „Wszystko dla mojej matki”,  „Jak pies z kotem” czy „Zimną wojnę”. Natomiast w ramach Kina Bulwar(t)u: Świat zaplanowano pokazy filmów takich jak „Parasite” czy „Kobieta idzie na wojnę”.

Bulwar(t) Sztuki to również moc teatru. Tym razem w repertuarze m.in. „Pluton p-brane” (w roli szalonego naukowca Jan Peszek”, „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” czy „Wałęsa w Kolonos”.

Literacki ogień

Nowością będzie cykl rozmów Małgorzaty Wach „Literacki ogień”. Przy ognisku będzie można się spotkać z Jackiem Hugo-Baderem, Filipem Springerem, Iloną Wiśniewską i Zośką Papużanką.

– Ludzie od wieków spotykali się przy ognisku, by opowiadać sobie o dalekich krainach, duchach przodków i ciekawych bohaterach. Chcielibyśmy nawiązać do tej historii i zaprosić zwłaszcza tych, którym brakuje ciepłych, mądrych i serdecznych słów – tłumaczy Małgorzata Wach.

Warto zapoznać się z propozycjami warsztatów. W programie znalazły się warsztaty genealogiczne, dzięki którym dowiemy się, gdzie szukać informacji o swoich przodkach oraz jak stworzyć drzewo genealogiczne.

– Zajmiemy się sentymentalną podróżą w przeszłość.  Postaramy się przekazać dlaczego jest to ważne, pokażemy jak za pomocą najprostszych narzędzi to zrobić. Bo każdy z nas ma ciekawą historię  – mówią Kinga Urbańska i Karolina Szlęzak, członkinie Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.

Oprócz tego, w każdą środę w ogrodzie będzie można wziąć udział w warsztatach tanga argentyńskiego czy warsztatach choreograficznych.

Dla młodszych i najmłodszych

Teatr przygotował również propozycje dla dzieci i młodzieży. To przede wszystkim niedzielne spotkania artystyczno-literackie. Młodzi uczestnicy wydarzeń razem z zaproszonymi aktorkami przeczytają fragmenty znanych i lubianych książek z tematyką kosmosu w tle – „Mały Książę” czy „Bajki robotów” to tylko niektóre z nich.

W ramach tygodniowych warsztatów scenograficzno-plastycznych „#Rakietaczelendż” będzie można zbudować kilkumetrową instalację artystyczną pod okiem scenografki.

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się projekt „Granice otwarte”, adresowany do młodzieży w wieku 15 – 17 lat. Punktem wyjścia będą wątki dotyczące podróżowania, przekraczania granic i multikulturowej Polski.

– Chciałbym, żebyśmy tę platformę współpracy, warsztatów, współtworzenia spektakli realizowali przez cały rok i budowali nową społeczność wokół Łaźni Nowej. To nastolatki będą opowiadać o swoim świecie i jego rozumieniu – podsumowuje Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Bulwar(t) Sztuki potrwa do 16 sierpnia. Wejściówki na wydarzenia są dostępne na bilety.laznianowa.pl i w kasie teatru. Szczegółowy program dostępny na stronie www.laznianowa.pl.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta
comments powered by Disqus