Bulwar(t) Sztuki przenosi się do ogrodu. W programie spektakle, warsztaty i kino plenerowe

Tym razem nie nad zalewem Nowohuckim, a w ogrodzie. Łaźnia Nowa zaprasza na Bulwar(t) Sztuki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz kolejny Teatr Łaźnia Nowa zaprasza mieszkańców na Bulwar(t) Sztuki. Wydarzenie startuje już 16 lipca.



– Bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj razem. To naprawdę duże przeżycie, ponieważ do końca nie wiedzieliśmy czy tegoroczna edycja się odbędzie i czy będziemy mogli spotkać się w otwartej przestrzeni. A to najistotniejszy element Bulwar(t)u Sztuki od czterech lat – mówiła podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Małgorzata Szydłowska, kuratorka prowadząca Bulwar(t) Sztuki.

Nie nad zalewem, a w ogrodzie

Tegoroczna, piąta edycja, wyjątkowo odbędzie się w ogrodzie przy budynku Łaźni Nowej (os. Szkolne 25). Zmiana lokalizacji ma oczywiście związek z pandemią koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że program mniej atrakcyjny niż w poprzednich latach. W ciągu 30 dni lata zaplanowano ponad 50 wydarzeń.

Gotowi na największy w Krakowie kulturalny maraton? W programie znalazły się spektakle, warsztaty i kino plenerowe. Będą się odbywały w specjalnie zaaranżowanej w teatralnym ogrodzie strefie kultury.  Spotkanie twarzą w twarz po czasie izolacji jest w tym roku szczególnie ważne podczas Bulwar(t)u Sztuki.

– Mamy nadzieję, że w tej strefie wszyscy poczują się bezpiecznie w spotkaniu z drugim człowiekiem. W tej edycji szczególnie zwracamy uwagę na podróże i otwieranie granic w odniesieniu do ostatnich doświadczeń izolacji – zwraca uwagę Szydłowska.

Ale kino!

Tegoroczna edycja rozpocznie się w czwartek, 16 lipca, pokazem filmu „(Nie)znajomi” (godz. 20.30). Polska produkcja jest inspirowana włoskim hitem „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Przed filmem odbędzie się spotkanie z Łukaszem Simlatem, odtwórcą jednej z głównych ról.

To nie koniec propozycji w ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego. W kolejnych dniach zobaczymy m.in.  „Wszystko dla mojej matki”,  „Jak pies z kotem” czy „Zimną wojnę”. Natomiast w ramach Kina Bulwar(t)u: Świat zaplanowano pokazy filmów takich jak „Parasite” czy „Kobieta idzie na wojnę”.

Bulwar(t) Sztuki to również moc teatru. Tym razem w repertuarze m.in. „Pluton p-brane” (w roli szalonego naukowca Jan Peszek”, „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” czy „Wałęsa w Kolonos”.

Literacki ogień

Nowością będzie cykl rozmów Małgorzaty Wach „Literacki ogień”. Przy ognisku będzie można się spotkać z Jackiem Hugo-Baderem, Filipem Springerem, Iloną Wiśniewską i Zośką Papużanką.

– Ludzie od wieków spotykali się przy ognisku, by opowiadać sobie o dalekich krainach, duchach przodków i ciekawych bohaterach. Chcielibyśmy nawiązać do tej historii i zaprosić zwłaszcza tych, którym brakuje ciepłych, mądrych i serdecznych słów – tłumaczy Małgorzata Wach.

Warto zapoznać się z propozycjami warsztatów. W programie znalazły się warsztaty genealogiczne, dzięki którym dowiemy się, gdzie szukać informacji o swoich przodkach oraz jak stworzyć drzewo genealogiczne.

– Zajmiemy się sentymentalną podróżą w przeszłość.  Postaramy się przekazać dlaczego jest to ważne, pokażemy jak za pomocą najprostszych narzędzi to zrobić. Bo każdy z nas ma ciekawą historię  – mówią Kinga Urbańska i Karolina Szlęzak, członkinie Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce.

Oprócz tego, w każdą środę w ogrodzie będzie można wziąć udział w warsztatach tanga argentyńskiego czy warsztatach choreograficznych.

Dla młodszych i najmłodszych

Teatr przygotował również propozycje dla dzieci i młodzieży. To przede wszystkim niedzielne spotkania artystyczno-literackie. Młodzi uczestnicy wydarzeń razem z zaproszonymi aktorkami przeczytają fragmenty znanych i lubianych książek z tematyką kosmosu w tle – „Mały Książę” czy „Bajki robotów” to tylko niektóre z nich.

W ramach tygodniowych warsztatów scenograficzno-plastycznych „#Rakietaczelendż” będzie można zbudować kilkumetrową instalację artystyczną pod okiem scenografki.

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się projekt „Granice otwarte”, adresowany do młodzieży w wieku 15 – 17 lat. Punktem wyjścia będą wątki dotyczące podróżowania, przekraczania granic i multikulturowej Polski.

– Chciałbym, żebyśmy tę platformę współpracy, warsztatów, współtworzenia spektakli realizowali przez cały rok i budowali nową społeczność wokół Łaźni Nowej. To nastolatki będą opowiadać o swoim świecie i jego rozumieniu – podsumowuje Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.

Bulwar(t) Sztuki potrwa do 16 sierpnia. Wejściówki na wydarzenia są dostępne na bilety.laznianowa.pl i w kasie teatru. Szczegółowy program dostępny na stronie www.laznianowa.pl.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta