Wiceprezydent Krakowa: Przygotowujemy nowe linie tramwajowe

Pętla Mały Płaszów fot. Krzysztof Kalinowski

Z nowej perspektywy unijnej chcemy pozyskać środki na rozbudowę infrastruktury szynowej na terenie Krakowa – powiedział podczas komisji infrastruktury rady miasta wiceprezydent Andrzej Kulig.

– Znajdujemy się w fazie realizacji dwóch linii tramwajowych. W pełni realizowane jest połączenie na Górkę Narodową, a w fazie projektowej znajduje się linia do Mistrzejowic – stwierdził zastępca Jacka Majchrowskiego.

Tramwaj w Alejach Trzech Wieszczów

Dodał, że zostały ogłoszone przetargi na opracowanie koncepcji budowy linii z pętli w Małym Płaszowie do drogi ekspresowej S7 (z możliwością poprowadzenia odnogi na osiedle Złocień). W planach znajduje się również budowa połączenia z placu Inwalidów, przez Aleje Trzech Wieszczów, do Nowego Kleparza a także rozwój sieci tramwajowej od przystanku Prokocim Szpital na osiedle Rżąka.

– Chciałbym się odnieść do podnoszonej kwestii związanej z powstawaniem studium dla metra. Żadne z tych linii tramwajowych nie stoją w kolizji z proponowanymi trasami. One się rozchodzą poza osiami planowanych linii metra – tłumaczył Andrzej Kulig.

Plan dla części południa Krakowa

Odniósł się również do postulatu, aby poprowadzić nową linię tramwajową wzdłuż przygotowywanej ulicy 8 Pułku Ułanów. – Ten rejon komplikuje się komunikacyjnie ze względu na rozrastającą się zabudowę mieszkaniową. Planujemy rozbudowę linii z Czerwonych Maków do ul. Humboldta – mówił.

– Zarząd Transportu Publicznego w tym półroczu ma opracować plan mobilności dla Klin, Ruczaju i Skotnik. Musimy się zastanowić nad problemami komunikacyjnymi, które trzeba tam rozwiązać – dodał wiceprezydent.

Pieniądze z Brukseli

Samorządowiec upatruje dużą szansę w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na współfinansowanie przygotowywanych inwestycji. – Koncepcje, jeśli będą już gotowe, dadzą nam szanse na realne dopominanie się o środki unijne. Prezydent Muzyk odbył rozmowę na poziomie rządowym i są szanse na pozyskanie środków europejskich – zapewnił Kulig.