Wielki smog w małym mieście. Nowa polska stolica

fot. Krzysztof Kalinowski
Nowa Ruda została liderem rankingu najbardziej smogowych miejscowości. Jeszcze kilka lat temu w zestawieniu figurował Kraków, ale zakaz spalania węgla i drewna poprawił jakość powietrza. „Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo(a)pirenu spadły aż o 45 procent” – informuje Polski Alarm Smogowy.
Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Obejmuje on dane za 2021 rok, pochodzące z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska. Nowym smogowym liderem została Nowa Ruda. To dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój (województwo małopolskie), Szczawno-Zdrój (województwo dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie). 

Fatalne powietrze w małopolskiej Rabce

– Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

– To znamienne, że mała wieś Godów jest na dziesiątym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych w roku. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej – dodaje Siergiej.

Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800 procent normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż siedmiokrotnie!

Polska stolica smogu

Nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie na Dolnym Śląsku. Wynika to ze specyfiki miejscowości z dużą liczbą starych kamienic w centrach i z opóźnienia wdrożenia wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. – Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim – komentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.