Z Łagiewnik prosto do Bonarki. Przez nowe rondo

Nowy układ drogowy pozwoliłby przejechać pod ulicą Turowicza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ulica Turowicza rozdziela dziś całkowicie tereny położone po jej zachodniej i wschodniej stronie. To może się w najbliższych latach zmienić, jeśli powstanie nowe połączenie, wykorzystujące możliwość przejazdu pod istniejącą tam estakadą. Z Łagiewnik będzie można wyjechać bezpośrednio w okolice centrum handlowego Bonarka.

Rada dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki stara się o poprawę sytuacji komunikacyjnej w tym rejonie od lat. Jak przekonuje w jednej z uchwał, osiedlowa ulica Fredry, budowana w latach 60., stała się na przestrzeni czasu ulicą przelotową, z coraz większym natężeniem ruchu. To generuje coraz większe problemy, a perspektywa zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów przez przejazd u jej wylotu tylko je pogłębi.

Stąd postulaty mieszkańców, by zbudować alternatywne połączenie. Pomysłem na nie miałaby być droga równoległa do ulicy Turowicza, przebiegająca blisko niej – tak samo, jak ulica Przyjaźni Polsko-Węgierskiej po przeciwnej stronie. Rozpoczynałaby się od ulicy Generała Bolesława Roi i doprowadzała do przejazdu pod estakadą w ciągu ulicy Turowicza.

– Ta droga zapewni możliwość wyprowadzenia ruchu samochodowego z tej części dzielnicy. To już teraz bardzo potrzebna inwestycja, a potrzeby będą tylko większe, wraz z kolejnymi inwestycjami i z częstszym zamykaniem przejazdu kolejowego – przekonuje przewodniczący rady dzielnicy Jan Pietras.

Dzielnica chciałaby też, by z opisanym tutaj układem drogowym została połączona obecna droga z płyt betonowych, prostopadła do ulicy Fredry, po rozbudowie do parametrów zwykłej drogi.

Budimex zbuduje rondo

Paradoksalnie, w realizacji tych wszystkich zamierzeń może pomóc fakt, który jest też jednym z większych problemów dla okolicznych mieszkańców. Prawie cały obszar pomiędzy ulicami Turowicza, Tischnera, Fredry i Strumienną nie jest objęty planem miejscowym, pozwolenia na budowę są tam więc wydawane na podstawie tzw. „wuzetek”. Stąd też duża aktywność deweloperów i plany budowy kolejnych bloków.

Miasto najwyraźniej liczy na to, że układ drogowy uda się zbudować przy przynajmniej częściowym udziale budujących w tym rejonie inwestorów. Niedawno na stronie ZIKiT pojawiły się plany ronda, które w miejscu dzisiejszego zakrętu na ulicy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej miałaby wybudować firma Budimex. Miałoby ono łączyć istniejącą drogę z tą, która ma przebiegać po przeciwnej stronie ulicy Turowicza. Oprócz samego ronda, z chodnikami, azylami dla pieszych i przejściami, powstałby więc również fragment drogi pod estakadą. Na razie jednak nie są znane możliwe terminy – zapytany przez nas rzecznik prasowy dewelopera zastrzegł, że na tym etapie przygotowań firma nie podaje jeszcze szczegółów ani co do inwestycji mieszkaniowej, ani co do związanych z nią inwestycji w infrastrukturę.

Pół miliona na projekt

W tym roku miasto znalazło pieniądze na przygotowanie samej drogi, z możliwością połączenia z planowanym rondem. – Udało się wpisać do budżetu 500 tysięcy złotych na przygotowanie projektu. Będziemy monitorować tę sprawę, by w kolejnych latach udało się tę inwestycję zrealizować – zapowiada przewodniczący Pietras.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus