Zamknięte Parki Narodowe

fot. Den Didenko

Pieniński Park Narodowy zamknął niektóre atrakcje, a Tatrzański Park Narodowy jest całkowicie niedostępny dla turystów.

Pieniński Park Narodowy zamknął zamek w Czorsztynie, galerie widokowe i inne atrakcje, a Tatrzański Park Narodowy jest całkowicie zamknięty dla turystów.

Trzy Korony zamknięte

Turyści mogą wejść jedynie na szlaki Pienińskiego Parku Narodowego. Niedostępne dla zwiedzających są galeria widokowa na Trzech Koronach i Sokolicy, wystawa przyrodnicza w Krościenku, pawilon edukacyjny w Szczawnicy i zamek w Czorsztynie. Przejście graniczne w Szczawnicy na Drodze Pienińskiej również jest zamknięte.

– Wprowadziliśmy też ograniczenie co do ilości osób – mówi Andrzej Kowalski, przedstawiciel Pienińskiego PN. – Elementy, które są dotykane przez turystów, są też na bieżąco dezynfekowane – dodaje.

Tatrzański Park Narodowy tylko dla mieszkańców

W przeciwieństwie do Pienińskiego PN w Tatrzańskim PN niedostępne są również szlaki. – Zamknięcie terenu Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego – mówi Paulina Kołodziejska, przedstawicielka Tatrzańskiego PN.

Kołodziejska tłumaczy, że zamknięcie terenu Parku Narodowego ma na celu zahamowanie ruchu turystycznego z zewnątrz w całym regionie. Zauważa też, że osoby niepoddane kwarantannie domowej mogą korzystać z parków miejskich i innych terenów zielonych. Dla mieszkańców Podhala takimi terenami zielonymi są obszary Tatrzańskiego PN.

W pogodny weekend w Tatry przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W obecnej sytuacji zachowanie bezpiecznych odległości, unikanie kontaktu byłoby bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. – Mijający weekend pokazał nam dobitnie, że decyzja, którą przyszło nam podjąć, była dobra. W znacznym stopniu ograniczyła ruch na Podhalu, co wpisuje się we wszelkie państwowe i światowe zalecenia – zauważa Kołodziejska.

comments powered by Disqus