Zniszczony mural na rondzie Mogilskim do wymiany?

Wandale zdewastowali nie tylko mural na rondzie Mogilskim, ale również mural prezentujący "Jokera" przy ul. Ślusarskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Mural na rondzie Mogilskim zostanie odnowiony lub zastąpi go inny? Drugiej z opcji nie wykluczają inicjatorzy akcji „101 murali dla Krakowa”.

Pod koniec października wandale zdewastowali mural na rondzie Mogilskim. Na malowidle pojawił się stworzony białym sprayem napis „Streets of hate”.

Chodzi o dobrze znany krakowianom mural prezentujący farby plakatowe. Powstał w 2016 roku w ramach akcji „101 murali dla Krakowa”. Inicjatorzy sprawę zgłosili na policję.

Akcja przeciw nienawiści

– W takiej formie na pewno nie zostawimy muralu na rondzie Mogilskim. Z uwagi na pogodę, pracę nad nim będą realizowane dopiero na wiosnę. Jeszcze nie wiemy czy mural zostanie odnowiony czy powstanie tam inny, nowy, ale jedno jest pewne: tym razem chcemy, żeby praca nad nowym muralem zjednoczyła mieszkańców Krakowa, żeby malowali razem z nami. Chcemy, żeby to była wspólna akcja przeciw nienawiści – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Agnieszka Słabowska, jedna z organizatorek akcji „101 murali dla Krakowa”.

Oprócz wspomnianego muralu, rondo obecnie zdobią również smoczy mural autorstwa hiszpańskiego artysty Dulka i  odsłonięty we wrześniu "Carmen" stworzony przez Mikołaja Rejsa. 

Kolejne zniszczenia

Jak się okazało, to nie jedyny mural, który w ostatnim czasie zdewastowali wandale. Zniszczony został również mural „Podróżni ul. Wielickiej i tramwaj” malarza Tomasza Wełny przy ul. Wolskiej (zniszczenia zostały już usunięte) czy mural Jokera autorstwa artysty Pieksy, który powstał w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, przy ul. Ślusarskiej.


15 rzeźb zniszczonych

To nie jedyne przypadki dewastacji „kulturalnych przestrzeni” w naszym mieście w minionym tygodniu. W nocy z 27 na 28 października wandale zniszczyli w Parku Decjusza 15 rzeźb Bronisława Chromego.

„Przez 25 lat cieszyły krakowian swoją urodą. Rodzina artysty, prowadząca po jego śmierci Autorską Galerię Rzeźby Bronisława Chromego, jest zszokowana skalą bezmyślności sprawców” – tak skomentowała zdarzenie córka artysty Grażyna Chromy na profilu na Facebooku.

Więcej o sprawie >>> RODZINA ARTYSTY W SZOKU. WANDALE ZNISZCZYLI RZEŹBY CHROMEGO W PARKU DECJUSZA

comments powered by Disqus