100 tys. zł dla kin studyjnych. Co zdecydują radni?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto chce wspierać kina studyjne. Na ten cel w tegorocznym budżecie Krakowa zarezerwowano 100 tys. zł.  O tym, czy projekt wejdzie w życie, zadecydują radni podczas najbliższej sesji.

Jak już pisaliśmy w styczniu, miasto przygotowało specjalny projekt wspierający działalność kin studyjnych pod Wawelem.

Po tym, jak kino Ars musiało przeprowadzić się z kamienicy przy ul. św. Tomasza dyskusja na temat sytuacji takich placówek rozgorzała na dobre. O środki finansowe będą się mogły ubiegać Kino pod Baranami, Ars, Mikro, Kika, Agrafka, Sfinks czy Paradox.

W środę decyzja

O przyjęciu specjalnego programu dla kin studyjnych zadecyduje rada miasta podczas sesji, która odbędzie się w najbliższą środę, 13 marca.

– Po akceptacji radnych ogłosimy konkurs ofert na organizację wydarzeń takich jak cykle filmowe, warsztaty czy odbywające się w kinach festiwale. Będzie też możliwość rozliczenia częściowej kwoty czynszu,  którą płacą kina. W tym roku na program przeznaczyliśmy 100 tys. zł – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Co więcej, w planach jest również organizacja plebiscytu na studyjne kino roku.

Jak to było z kinem Ars

Przypomnijmy, że 31 grudnia 2018 roku kino Ars zakończyło działalność w kamienicy przy ul. św. Tomasza. Powód wyprowadzki? Remont budynku, który ma potrwać dwa lata. W styczniu 2018 właściciel kamienicy zapowiedział jej przebudowę w hotel.

Taki obrót sprawy wywołał falę protestów i dyskusję na temat sytuacji krakowskich kin studyjnych. 12 grudnia 2018 w obronie Ars-u ,pod magistratem protestowało prawie 200 osób sprzeciwiających się  zniknięciu kina z dotychczasowej lokalizacji. Jak się okazuje, kino przeprowadzi się do Okrąglaka na placu Nowym.

comments powered by Disqus