Al. 29 Listopada już w pełni przejezdna

Zdjęcie z okresu prowadzenia prac fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wszystkie pasy przebudowanej al. 29 Listopada zostały już udrożnione. Do wykonania zostały jeszcze prace wykończeniowe przy chodnikach czy drogach dla rowerów.

Przebudowa al. 29 Listopada trwała ponad trzy lata. Ostatnie tygodnie były już bardzo nerwowe, ponieważ drogę trzeba było otworzyć przed końcem roku. Padały różne terminy – najpierw była mowa o połowie listopada, potem o Bożym Narodzeniu, ostatecznie udało się to niemal w ostatnim momencie.

– Nowa inwestycja jest już dostępna dla użytkowników. Wszystkie prace pozwalające na bezpieczne użytkowanie wykonanej infrastruktury zostały zrealizowane i uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Na odcinku 2,6 km od ul. Woronicza do granicy miasta i budowanej obecnie północnej obwodnicy, kierowcy mogą korzystać z dwóch jezdni – każda po co najmniej dwa pasy ruchu – informuje Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Nie wszystko jest jednak jeszcze gotowe. Prace wykończeniowe na fragmentach chodników i dróg dla rowerów mogą jeszcze potrwać kilka tygodni. Wykonawca ma się też zająć m.in. wyrównaniem poboczy i zasianiem trawy.

ZIM wylicza, że w ramach inwestycji powstały ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe o długości 5,3 km. Wytyczono też buspasy na długości ok. 2,8 km. Przebudowano dwa wiadukty kolejowe – w rejonie ul. Siewnej i ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Nasadzono 371 drzew i ponad 17 tys. krzewów – część na trzech skwerach w rejonie ul. Chlebowej, ul. Rybianka, ul. Felińskiego, utworzonych w ramach zadania.

Sygnalizacja świetlna na al. 29 Listopada będzie w najbliższym okresie działać w trybie stałoczasowym. Później zostanie ona włączona do systemu, który dostosowuje się do panujących warunków ruchu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Prądnik Biały