Burza w Starym Teatrze. Powrotu Jana Klaty nie będzie

Jan Klata fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wielkiego powrotu Jana Klaty do Starego Teatru nie będzie. Pod znakiem zapytania znajduje się również gra wcześniejszych  realizacji reżysera. – Premiera „Ptaków” w tym sezonie się nie odbędzie, nie jest naszym zamiarem zrezygnowanie z grania spektakli w reżyserii Jana Klaty – odpowiada dyrekcja Starego Teatru.

W maju nowi dyrektorzy teatru – Waldemar Raźniak i Beniamin Bukowski – ogłosili repertuar na nadchodzący sezon. Wśród 10 planowanych premier miał się znaleźć spektakl „Ptaki” Arystofanesa w reż. Jana Klaty.

Klata: „Nie mogę sobie na to pozwolić”

Wielkiego powrotu Jana Klaty na narodową scenę jednak nie będzie. „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że reżyser nie wystawi sztuki w Starym Teatrze. Klata komentował, że „to przykra sytuacja, ponieważ włożył w nią dużo wysiłku i do samego końca miał szczerą i ogromną chęć zrealizowania tej sztuki właśnie w Krakowie”.

Powodem rezygnacji Klaty są m.in. zapisy w umowie określające, że nie będzie on miał wpływu na kształt obsady po premierze, które dawałyby możliwość wyznaczenia przez Waldemara Raźniaka dublerów.

– Na to jako twórca nie mogę pozwolić. Ręczę za każdy swój spektakl i jego jakość swoim nazwiskiem, zresztą dotąd nigdy nie zdarzyło się, by dyrektor jakiegokolwiek teatru narzucał mi takie warunki pracy, w takim trybie i tonie prowadził rozmowy – powiedział „Gazecie Wyborczej” Jan Klata.

Natomiast w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” ocenił, że „wiarygodność pana Raźniaka pozostawia wiele do życzenia”.

–  Oczywistą nieprawdą jest, że nie będzie „Ptaków" w Starym z przyczyn nie leżących po stronie teatru", przyczyny jak najbardziej leżą po stronie Pana Raźniaka, jego dyletanctwa, buty i złej woli. Prawdą jest, że już nie będzie w Starym Teatrze „Wesela", „Wroga Ludu", „Króla Leara" i „Trylogii" (…). Współczuję Zespołowi Starego Teatru – podsumował w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Co dalej?

Dyrekcja Starego Teatru potwierdza, że do premiery „Ptaków” w tym sezonie nie dojdzie.

–  Premiera „Ptaków” w reżyserii Jana Klaty, w związku z niedopełnieniem przez reżysera wymogów formalnych bez podania konkretnej przyczyny nie mogła się odbyć z zaplanowanym wcześniej terminie. Z tego powodu przyspieszyliśmy prace nad planowaną na kolejny sezon premierą spektaklu o losach Cesarzowej Sissi Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina. Przypominamy, że będzie to druga premiera w tym sezonie, po zapowiedzianej wcześniej „Trąbce do słuchania” w reż. Agnieszki Glińskiej – zaznacza Raźniak.

Dyrektor informuje również, że nie ma zamiaru zrezygnować z grania wcześniejszych realizacji reżysera takich jak „Wesele”, „Trylogia” czy „Wróg ludu”.

– Eksploatacja tych przedstawień jest utrudniona ze względu na ich wielkoobsadowość i ilość artystów doangażowanych, co nie jest bez znaczenia, w szczególności wobec zmieniającej się sytuacji epidemicznej – mówi.

„Ta decyzja była zaskakująca”

– Decyzja Jana Klaty była dla nas dużym zaskoczeniem, tak samo jak forma w jakiej została zakomunikowana. Do pewnego momentu negocjacje przebiegały sprawnie, zgodziliśmy się na wszystkie warunki, jakich wymagał Jan Klata. W momencie, kiedy warunki zostały zrealizowane, poprosiliśmy o podpisanie umowy, która była dla nas ważna ze względu na zabezpieczenie tej premiery. Przez pewien czas nie otrzymywaliśmy żadnej deklaracji związanej z podpisaniem umowy, po czym dostaliśmy informację zwrotną informującą o tym, że umowa jest nie do zaakceptowania, jednak bez wskazania, o które zapisy chodzi – mówi Beniamin Bukowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Plany na nowy sezon

W nowym sezonie artystycznym Stary Teatr planuje zrealizować dziewięć premier. Na narodowej scenie swoje spektakle wystawią m.in. Agnieszka Glińska, Katarzyna Kalwat, Krzysztof Garbaczewski.

Pierwsza premiera jest planowana na 27 listopada, a będzie to „Trąbka do słuchania” wg Leonory Carrington w reż. Agnieszki Glińskiej.

–  Jeśli chodzi o pierwsze tygodnie nowego sezonu, to owszem, sięgamy po dawne spektakle, ale przede wszystkim prezentujemy premiery okresu pandemicznego i spektakle, które premiery miały tuż przed wakacjami. Stary Teatr zaplanował też rekordową liczbę premier. Pierwsze nowe tytuły zobaczymy w listopadzie, co było podyktowane kalendarzem zajętości reżyserek i reżyserów, których zaprosiliśmy do współpracy – tłumaczy Beniamin Bukowski.

Nowa rada artystyczna

W ubiegłym tygodniu Stary Teatr powołał nową radę artystyczną, która będzie działać do 31 sierpnia 2024 roku. W skład rady weszli Anna Dymna, Katarzyna Krzanowska, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski, Jan Peszek, Łukasz Stawarczyk i Krzysztof Zawadzki.