Do nowego szpitala karetki pojadą wydzielonym pasem

Pierwsze oddziały szpitala mają zacząć działać w nowej siedzibie jeszcze w tym roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pas przeznaczony dla autobusów i karetek będzie największą zmianą, jaka szykuje się na ulicy Kostaneckiego, która będzie stanowić główną drogę do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.

Zarząd Inwestycji Miejskich jest w trakcie przygotowywania dokumentacji dla układu komunikacyjnego w rejonie nowego szpitala w Prokocimiu. W czerwcu podpisał umowę z projektantem, który ma dziewięć miesięcy na przygotowanie projektów i uzyskania pozwoleń na rozbudowę ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego wraz z pętlą autobusową.

Najpierw Kostaneckiego

Najpierw ma być gotowy projekt dla ulicy Kostaneckiego. Pierwsze efekty już widać: na stronie Zarządu Transportu Publicznego można już zobaczyć mapę z planowanymi rozwiązaniami, w ramach tzw. audytu rowerowego.

– Ulicę Kostaneckiego poszerzono w taki sposób, aby możliwe było wydzielenie środkowego pasa ruchu przeznaczonego dla karetek pogotowia, ambulansów i komunikacji miejskiej – czytamy w udostępnionym opisie inwestycji.

Będzie ścieżka

Sytuacja pieszych nie zmieni się znacząco – po obydwu stronach dostępny będzie szeroki chodnik. Skorzystają natomiast rowerzyści. Po pierwsze, wzdłuż ulicy przewidziana jest ścieżka rowerowa. Po drugie, przy skrzyżowaniu z ul. Wielicką wyznaczone będą przejazdy rowerowe. Na przejazdach nie będzie różnic wysokości ani poprzecznych krawężników.

Na odcinku do ul. Medycznej, którego dotyczy I etap prac, przewidziano zatokę parkingową przy jezdni w stronę ul. Wielickiej. Nie będzie możliwości parkowania na jezdni, jak to ma często miejsce obecnie.

Po starcie szpitala

– Przygotowanie dokumentacji przebiega zgodnie z planem. Wniosek o pozwolenie na budowę będzie złożony pod koniec roku albo na początku przyszłego – informuje Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich.

Miasto ma zarezerwowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej pieniądze na przeprowadzenie prac. – Ze względu na nowy szpital inwestycja traktowana jest priorytetowo, więc nie powinno być problemów z zapewnieniem finansowania – stwierdza przedstawiciel jednostki.

Kolejnym etapem inwestycji (po zapewnieniu dojazdu od strony ul. Wielickiej) ma być budowa nowej drogi, która połączy rejon szpitala z ul. Kosocicką, a więc otworzy możliwość dojazdu od południa, z osiedla Rżąka. Nowe połączenie ma powstać w latach 2022/2023.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus