Duże zmiany przy szpitalach w Prokocimiu. Powstaną trzy ronda

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trzy ronda, miejsca postojowe w zatokach i powiększona pętla autobusowa – tak ma wyglądać przebudowana ulica Jakubowskiego, przebiegająca pomiędzy szpitalami w Prokocimiu.

Na stronie Zarządu Transportu Publicznego opublikowana została mapa przedstawiająca plan przebudowy ulicy Jakubowskiego. To część przygotowywanej przez miasto inwestycji, która ma zapewnić obsługę komunikacyjną nowego Szpitala Uniwersyteckiego.

Na początku sierpnia informowaliśmy o tym, jak ma wyglądać ulica Kostaneckiego, która zostanie przebudowana w pierwszej kolejności. Największą zmianą ma tam być środkowy pas, przeznaczony dla autobusów i karetek. Po obydwu stronach piesi będą mieli do dyspozycji szeroki chodnik, a wzdłuż ulicy przewidziana jest też ścieżka rowerowa. Na fragmencie przewidziano zatokę parkingową.

Tylko w zatokach

Teraz wiadomo już też, jak będzie wyglądał dalszy odcinek. Na skrzyżowaniu ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego przewidziano pierwsze z trzech rond. Wzdłuż Jakubowskiego, w kilku miejscach, powstanie kilkadziesiąt ukośnych miejsc parkingowych zlokalizowanych w zatokach. Na mapie jest ich na razie 67, ZIM mówi o ok. 80 i zapowiada, że ostateczną liczbę poznamy po przygotowaniu dokumentacji projektowej.

To spora zmiana względem obecnego stanu: dziś panuje tam kompletny chaos, samochody parkują po jednej stronie na chodniku, zajmując większość jego szerokości, a po drugiej – na rozjeżdżonym poboczu.

Przystanki autobusowe (obecna nazwa: Instytut Pediatrii) będą zlokalizowane w podobnych miejscach co obecnie, ale z zatokami i wiatami. Wzdłuż całej ul. Jakubowskiego, po obydwu stronach, poprowadzone są chodniki. Ścieżki rowerowej nie ma – rowerzyści pojadą w ruchu ogólnym.

Nowa pętla

Drugie rondo znajdzie się nieco dalej, na skrzyżowaniu z drogą, która dziś nie ma osobnej nazwy, a łączy ulicę Jakubowskiego z Wielicką. Przy niej również planowane są miejsca parkingowe w zatokach, choć w mniejszej liczbie i jako równoległe. Dziś również standardem jest tam zajmowanie chodnika przez samochody.

Trzecie rondo powstanie w niewielkiej odległości od drugiego, na wysokości pętli autobusowej. Będzie to przygotowaniem do trzeciego etapu budowy układu komunikacyjnego w rejonie szpitala, w ramach którego powstanie nowa droga łącząca ul. Jakubowskiego z os. Rżąka. W ten sposób otwarty zostanie dostęp do szpitala z niedostępnej dotychczas strony.

Pętla natomiast zostanie rozbudowana. – Powstanie jedno stanowisko dla wysiadających oraz dwa perony dla wsiadających. Nie zabraknie też odrębnego miejsca odstawczego dla autobusów. Rozbudowa pętli ma służyć zwiększeniu przepustowości i częstotliwości kursowania komunikacji autobusowej – tłumaczy Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM.

Rozbudowa ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego jest planowana na lata 2020–2021.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus