Epidemia koronawirusa. Eurowizja Junior odbędzie się zgodnie z planem?

Konkurs Eurowizji Junior ma się odbyć w Tauron Arenie Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Początkiem marca organizator Eurowizji Junior potwierdził, że tegoroczny konkurs odbędzie się w Polsce. Wydarzenie według planów ma się odbyć w Krakowie, jednak czy w związku z epidemią koronawirusa termin i miejsce ulegną zmianie?

Telewizja Polska wniosek o organizację wydarzenia składała wspólnie z Krakowem. Początkiem marca Europejska Unia Nadawców, która odpowiada za organizację Eurowizji Junior, potwierdziła, że konkurs odbędzie się w Polsce. Jednak w swoim komunikacie nie zamieściła informacji o mieście, w którym widowisko się odbędzie.

Na oficjalnej stronie konkursu widnieje jedynie informacja o tym, żeby śledzić na bieżąco ogłoszenia o terminie i miejscu imprezy. Telewizja Polska również nie podała jeszcze konkretnego miasta w Polsce, w którym wydarzenie się odbędzie.

Do tego dochodzi kolejna kwestia. Chodzi oczywiście o epidemię koronawirusa. Organizacja wielu wydarzeń stoi w tej chwili pod znakiem zapytania.

Inne miasto, inny termin?

– Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o zmianach terminu czy miejsca organizacji Eurowizji Junior – zapewnia w rozmowie z LoveKraków.pl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Konkurs według wcześniejszych planów ma się odbyć w listopadzie w Tauron Arenie Kraków.

– Wszystko odbywa się zgodnie z planem. Nie dostaliśmy żadnych nowych wiadomości od Europejskiej Unii Nadawców i Telewizji Polskiej, że termin i miejsce odbywania się konkursu są zagrożone. W tej chwili koncentrujemy się przede wszystkim na wydarzeniach odbywających się w pierwszej połowie roku – mówi Piaskowski.

Majowa Eurowizja odwołana

W związku z epidemią Europejska Unia Nadawców zdecydowała się już na odwołanie 65. edycji konkursu Eurowizji w Rotterdamie. Organizatorzy w opublikowanym oświadczeniu poinformowali, że rozważali inne rozwiązania, ale ostatecznie musieli odwołać imprezę, która miała mieć miejsce w maju.

– Niepewność wynikająca z rozprzestrzeniania się COVID-19 w całej Europie – oraz ograniczenia wprowadzone przez rządy państw biorących udział w wydarzeniu, w tym holenderskie – oznaczają, że Europejska Unia Nadawców (EBU) nie może kontynuować pracy nad organizacją wydarzenia na żywo zgodnie z planem – napisała w oświadczeniu Europejska Unia Nadawców.

To już kolejne wielkie muzyczne wydarzenie, które zostało odwołane. Wcześniej taką decyzję podjęli również organizatorzy festiwali Glastonbury i Coachella.

Eurowizja Junior. Jak to działa?

Polska zwyciężyła konkurs Eurowizji Junior dwa razy z rzędu. W 2018 roku wygrała Roksana Węgiel, a rok później zwyciężczynią została pochodząca z Krakowa 12-letnia Viki Gabor.

Konkurs zorganizowano wówczas w Gliwicach. Po kolejnym sukcesie prezes TVP zapowiedział, że Polska po raz kolejny będzie się starała o organizację widowiska. Tu warto zaznaczyć, że decyzję o tym, w którym kraju odbędzie się kolejna edycja imprezy, podejmuje Europejska Unia Nadawców. Oznacza to, że organizatorem nie musi to być państwo, które zwyciężyło poprzednim razem.

comments powered by Disqus