Gdzie brakuje torów i połączeń? Dokładna analiza da odpowiedź

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

W poniedziałek podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności, które pomoże określić najważniejsze inwestycje na liniach kolejowych w najbliższych latach. Dokument będzie gotowy w 2023 roku.

Najważniejsze prowadzone obecnie inwestycje kolejowe mają się zakończyć w przyszłym roku. Kierunek dalszych działań ma wyznaczyć „Wstępne Studium Wykonalności kolejowych inwestycji infrastrukturalnych w Małopolsce”. W poniedziałek PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie opracowania. Wartość studium to ponad 1,8 mln zł netto, a jedną czwartą tej kwoty przekaże województwo małopolskie.

Jak zmieniać linie kolejowe w Małopolsce?

Wykonawcy studium przeprowadzą dokładne badania ruchu kolejowego, a także symulację jego rozwoju. Przy współpracy z samorządowcami określone będą najważniejsze inwestycje kolejowe w regionie. Specjaliści sprawdzą możliwość i opłacalność m.in. budowy dodatkowych torów z Krakowa do Batowic, Wieliczki, Kozłowa i Krzeszowic.

Opracowanie dotyczyć będzie również budowy dodatkowych torów pomiędzy Podłężem a Tarnowem oraz Nowym Targiem a Zakopanem. Przeanalizowane będą możliwości prowadzenia ruchu pociągów pasażerskich po liniach obwodowych w Krakowie, obecnie wykorzystywanych przede wszystkim przez pociągi towarowe. Oceniona będzie możliwość budowy nowych linii kolejowych m.in. z Krakowa w kierunku Myślenic, Niepołomic i Olkusza, a także z Zastowa do Kazimierzy Wielkiej, oraz z Krakowa Lotnisko do Zabierzowa.

Dobrze określić potrzeby

– Podpisana umowa to kolejny ważny etap w rozwoju infrastruktury kolejowej w naszym regionie. Kolej jest transportem wybieranym przez Małopolan, ale także przez turystów, więc nieustanne zwiększanie możliwości i komfortu podróży jest naszym priorytetowym działaniem. Kolejne inwestycje zapewnią jeszcze bezpieczniejszą i szybszą podróż do domu, pracy czy szkoły – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

– Zwiększamy możliwości kolei w aglomeracjach. Również w Małopolsce chcemy dobrze planować rozwój linii kolejowej. Współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego pozwoli dobrze określić potrzeby i kierunki inwestycji, by mieszkańcy Małopolski mogli liczyć na szybką, bezpieczną i punktualną komunikację kolejową – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

comments powered by Disqus