Jest przetarg na przebudowę przystanku kolejowego w Swoszowicach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Zapowiadana od dawna przebudowa przystanku kolejowego w Swoszowicach ma szansę stać się faktem. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły w środę przetarg na wybór, zaprojektowanie i wykonanie prac.

To inwestycja finansowana przez miasto, PKP PLK występują tu jedynie w roli inwestora zastępczego. W praktyce jednak przebudowa przystanku jest ściśle powiązana z pracami modernizacyjnymi, które spółka kolejowa już prowadzi na linii pomiędzy Krakowem Płaszowem a Podborami Skawińskimi.

Miasto w projekcie przyszłorocznego budżetu ma zapisaną kwotę nieco ponad 29 milionów złotych. Ile ostatecznie trzeba będzie wydać na całą inwestycję, okaże się już na początku przyszłego roku. Otwarcie ofert planowane jest na 13 stycznia.

Osobno przystanek i układ drogowy, osobno parking

Dotychczasowy peron zostanie całkowicie rozebrany, a w jego miejsce pojawi się nowy, do którego będzie można dojść przejściem podziemnym. Wejść do niego będzie można schodami tuż przy istniejącym budynku stacji albo zjechać windą. Po przeciwnej stronie przewidziano pochylnię.

W planie są też przystanki oraz plac do zawracania autobusów komunikacji miejskiej i busów. Dla tych ostatnich przewidziano kilka stanowisk postojowych. Swoją przestrzeń będą mieć także taksówki, a ci, którzy będą tylko podwozić znajomych do pociągu, będą mogli skorzystać ze stanowisk „Kiss&Ride”, umożliwiających krótkotrwały postój tuż przy wyjściu z tunelu. Rowerzyści natomiast dostaną zadaszone miejsca do przypięcia jednośladów – przy wyjściu z tunelu oraz wewnątrz pętli autobusowej. Do węzła przesiadkowego poprowadzi nowa droga, połączona z ulicą Kąpielową, z chodnikiem po jednej ze stron.

To wszystko mieści się w podstawowym zakresie zamówienia. Dodatkową opcją jest budowa parkingu Park&Ride na 156 miejsc, z miejscami do ładowania samochodów elektrycznych i sześcioma miejscami dla osób niepełnosprawnych. W ramach opcji uwzględniono także nasadzenia przy inwestycji.

Spójna całość

– Modernizacja przystanku Kraków Swoszowice będzie koordynowana z innymi pracami, które PKP Polskie Linie Kolejowe SA prowadzą na linii 94 – zapowiada Piotr Hamarnik z PKP PLK. – Dzięki przebudowie torów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, powstaniu nowych przystanków i odnowieniu peronów na istniejących stacjach i przystankach powstanie nowy ważny szlak dla krakowskiej kolei aglomeracyjnej. Główne prace na obecnie realizowanych odcinkach robót zakończą się w 2021 roku – dodaje.

Budynek też czeka na remont

Niezależnie od tych wszystkich prac, spółka PKP SA przygotowuje rewitalizację pobliskiego budynku stacji. Informowaliśmy o tym TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus