Kraków Swoszowice. Budynek dworca wróci do życia [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje budynku dworca po przebudowie fot. Materiały prasowe/PKP SA

Do końca 2021 roku budynek stacji kolejowej w Swoszowicach odzyska dawny wygląd i znów zacznie służyć pasażerom. Równolegle trwają przygotowania do przebudowy torów i peronów, razem z otoczeniem.

W rejonie obecnego przystanku, a dawnej stacji Kraków Swoszowice, spotka się kilka przygotowywanych osobno inwestycji. To z jednej strony gruntowny remont samego budynku dworca, za co odpowiada spółka PKP SA, z drugiej – prowadzona przez PKP PLK modernizacja linii kolejowej między Krakowem Płaszowem a Podborami Skawińskim, a z trzeciej – przygotowana przez miasto budowa w tym miejscu węzła przesiadkowego, od peronów przez parking Park&Ride po przystanki dla autobusów i busów.

Ostatnie dni przyniosły nowe informacje dotyczące pierwszej ze spraw. Spółka PKP SA rozpisała przetarg na przebudowę budynku dworca. – Dzięki inwestycji budynek odzyska historyczne piękno oraz zostanie przystosowany do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych – zapowiada Bartłomiej Sarna z PKP SA.

Znów będzie służył pasażerom

Renowację przejdzie elewacja budynku, a jej detale architektoniczne podkreśli iluminacja. Oprócz tego wymienione zostanie całe poszycie dachowe wraz z więźbą, a także drzwi i okna, które zostaną odtworzone na wzór historyczny. Projekt zakłada też wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i wzmocnienie lub wykonanie nowych stropów.

Pochodzący z końca XIX wieku budynek od 1998 nie służy już pasażerom. Po przebudowie się to zmieni – oprócz poczekalni i ogólnodostępnych toalet znajdą się tam pomieszczenia na wynajem, z myślą o sklepie czy punkcie gastronomicznym. W obiekcie ma się też znaleźć miejsce dla filii Centrum Kultury Podgórza.

Dostępny dla wszystkich

Dworzec ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będzie też monitorowany.

PKP zapowiada metamorfozę otoczenia budynku. Na nowo zostaną ułożone chodniki, a przy nowej drodze znajdzie się 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla niepełnosprawnych. Będzie też nowe oświetlenie, ławki i kosze oraz stojaki rowerowe. Z placu przed dworcem na ulicę Hubalczyków będzie się można dostać dzięki nowym schodom i pochylni.

Oferty w przetargu można składać do 5 grudnia. Kolejarze zakładają, że prace rozpoczną się w pierwszej połowie przyszłego roku, a zakończą pod koniec roku 2021.

Co z peronami i parkingiem?

Równolegle trwa prowadzona przez PKP PLK przebudowa linii kolejowej. Zgodnie z deklaracjami spółki prace na całym modernizowanym odcinku mają się zakończyć w 2021 roku.

W przypadku przystanku Kraków Swoszowice na zakończenie wszystkich prac trzeba będzie jednak prawdopodobnie poczekać jeszcze do roku 2022. Taką datę miasto podało niedawno w odniesieniu do zadania będącego w jego gestii. – Aktualnie, na mocy porozumienia zawartego z miastem, PKP PLK SA jako inwestor zastępczy przygotowuje procedurę przetargową na projekt wykonawczy i budowę przystanku – podano we wrześniowym komunikacie urzędu miasta. Doniesienia te potwierdza Piotr Hamarnik z PKP PLK. – Kończymy przygotowywać materiały przetargowe. Będzie to wyglądać tak, że my przeprowadzimy przetarg i wyłonimy wykonawcę, a za wykonanie prac będzie płacić miasto – stwierdza.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus