Koniec z obojętnością. Polityka, religia i kultura podczas Conrad Festival

Rozpoczął się Conrad Festival fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czytelnicy już od poniedziałku mogą wziąć udział w spotkaniach z polskimi i zagranicznymi pisarzami, pokazach filmowych czy lekcjach czytania. Rozpoczął się Conrad Festival, który potrwa do 30 października.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Intensywność. Słowo to, w kontekście festiwalu, oznacza postawę wobec świata i dotyczy wielu dziedzin takich jak religia, kultura czy polityka.

–  Podkręcamy tempo i intensywność naszych festiwalowych działań – mówi Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada. – Każda edycja co roku ingeruje w życie publiczne naszego kraju. Z jednej strony to nie tylko książki, ale też kwestie polityczne: czym jest dla nas Polska, naród. Temat ten będzie tematem dyskusji wszystkich uczestników wydarzenia.

Każdy dzień festiwalu ma swoje hasło przewodnie. Będą to m.in. „Języki”, „Wiary-niewiary”, „Krajobrazy” czy „Emocje”, o których opowie rodzina Peszków: Jan, Maria i Błażej.

– Rozumiemy literaturę nie jako coś dodanego do życia, ale jako jeden z języków, którym chcemy rozmawiać o świecie – przyznaje dyrektor programowy Grzegorz Jankowicz. – To nie tylko święto literatury, ale również przestrzeń, w której pisarki i pisarze mogą konfrontować swoje poglądy.

5 nominowanych do nagrody Conrada

W tym roku centrum festiwalowych wydarzeń będzie Pałac Czeczotki, znajdujący się na rogu ulic Wiślnej i św. Anny.

– Nowe miejsce powstało specjalnie dla wszystkich czytelników – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Do tej pory nie wszyscy mogli się zmieścić na wybranych wydarzeniach.

Po raz drugi miasto przyzna nagrodę młodym, debiutującym twórcom. Wynosi ona 30 tys. zł, a jej laureatem zostanie jeden z pięciu kandydatów. W tym nominowani to Marek Adamik, Żanna Słoniowska, Weronika Murek, Magdalena Kicińska i Tomasz Wiśniewski.

Dodatkowo zostaną przyznane jeszcze dwie nagrody – dla najlepszego moderatora i tłumacza podczas festiwalu.

Wstęp na większość wydarzeń festiwalowych jest darmowy. Niektóre z nich wymagają jednak wcześniejszej rejestracji. Pełny program jest dostępny TUTAJ (http://conradfestival.pl/)

Czytelnicy pojadą za darmo

27 października rozpoczynają się Targi Książki. Przypominamy, że uczestnicy Festiwalu Conrada i Targów, przez czas wydarzeń podróżują komunikacją miejską za darmo.  Dotyczy to zarówno uczestników Targów, jak i Festiwalu Conrada. Warunkiem jest jednak to, aby mieli oni ważny bilet wstępu na Targi.