Miała być budowa linii tramwajowej, a będzie przebudowa kanalizacji

Pętla Krowodrza Górka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy ZIKiT przyznają wprost, że nie mają pozwolenia na rozpoczęcie budowy linii tramwajowej na Górkę Narodową. Ze względu na opóźnienia, radni koalicji ściągnęli z tegorocznego budżetu Krakowa 40 milionów złotych przeznaczonych na inwestycje. W tym roku znacznie się jedynie wymiana rur kanalizacyjnych.

Budowa 5,5 kilometrowej linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową miała rozpocząć się jeszcze w tym roku. Urzędnicy zapewniali, że budowa nowej trasy rozpocznie się jeszcze we wrześniu. Jednak już teraz wiadomo, że wykonawca inwestycji nie będzie miał na czas niezbędnej dokumentacji oraz wymaganych prawem pozwoleń.

Urząd zmienia termin

O problemach ze stworzeniem dokumentacji dyrekcja ZIKiT wiedziała już na początku roku. Dlatego 17 stycznia dyrektor miejskiej jednostki podpisał aneks, który dawał wykonawcy dodatkowy czas na uzyskanie decyzji administracyjnych.

Firma kompletująca dokumenty na złożenie kompletnego wniosku miała czas do końca stycznia. Zrobiła to jednak dopiero w połowie maja. 28 maja okazało się, że wniosek ma braki formalne. Wykonawca jednak nie przedstawił w terminie brakujących dokumentów, tylko 20 czerwca złożył do Urzędu Miasta Krakowa prośbę o wydłużenie terminu na przesłanie wszystkich papierów do 20 września tego roku. Urzędnicy na to przystali.

Przedstawiciele ZIKiT przyznali wczoraj, że spodziewają się decyzji zezwalającej na realizację inwestycji dopiero w ostatnim kwartale tego roku. To powoduje, że zapowiadane na wrzesień wbicie łopaty przez prezydenta Majchrowskiego nie dojdzie do skutku.

Radni ściągają 40 milionów złotych

Prezydent pod koniec czerwca zgłosił radnym projekt uchwały w sprawie ściągnięcia 40 milionów złotych z tegorocznego budżetu na budowę linii tramwajowej na Górkę Narodową. Pozostało na ten rok jedynie 13 milionów złotych. Na taką propozycję na początku lipca przystali radni Platformy Obywatelskiej oraz klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków. Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.

Jednak urzędnicy chcą, żeby jakiekolwiek prace rozpoczęły się po wakacjach. Dlatego we wrześniu chcieliby rozkopać sieć kanalizacyjną przy ulicy Opolskiej oraz wyciąć drzewa. Pracownicy biura prasowego ZIKiT przyznają wprost, że to tylko tyle z zaplanowanych prac uda się wykonać w tym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus