Miejsca na parkingu sprawdzimy online

fot. Krzysztof Kalinowski

Zarząd Transportu Publicznego twierdzi, że trwają prace nad systemem informującym o zajętości miejsc na gminnych parkingach. Dane te będzie można sprawdzić na stronie internetowej miejskiej jednostki. Na krakowskich drogach pojawią się również specjalne tablice.

Radny Łukasz Sęk zauważył, że miejskie parkingi przy węzłach przesiadkowych bądź pętlach służą przede wszystkim osobom, które później przesiadają się na komunikację miejską. – W tej sytuacji podróż musi być odpowiednio czasowo zaplanowana, a kierowca musi mieć przekonanie, że na parkingu jest wolne miejsce – stwierdza.

Samorządowiec zwrócił się do władz miasta z pytaniem, czy planowane jest wdrożenie systemu informowania o liczbie wolnych miejsc na poszczególnych parkingach. Mowa o aplikacji bądź stronie internetowej, gdzie takie dane mogłyby się pojawić.

Urzędnicy przypomnieli, że już teraz można sprawdzić zajętość miejsc w aplikacji Małopolska Karta Aglomeracyjna. Ogranicza się to jednak do parkingów P&R Czerwone Maki, Kurdwanów, Mały Płaszów i Nowy Bieżanów.

– Aktualnie trwają prace, które umożliwią bezpośredni podgląd aktualnego stanu zajętości miejsc na tych parkingach również na stronie ZTP – dodaje prezydent miasta.

Co więcej przy głównych arteriach drogowych w tym roku pojawią się tablice, które będę wyświetlać aktualną liczbę miejsc na danych parkingach w czasie realnym. Urząd stwierdza również, że w przyszłości informacje te mogą być również udostępnione firmom tworzącym aplikacje.