Mieszkańcy Skawiny będą mieli utrudniony dojazd do Krakowa

ul. Bogucianka na wysokości ul. Grodzisko fot. DK

Od dwóch miesięcy w szufladzie leży projekt uspokojenia ruchu na ul. Bogucianka. Droga ta w ostanich latach stała się jedną z bardziej ruchliwych w okolicy, a jej parametry nie są przystosowane do większej liczby samochodów. Zaplanowane rozwiązania mają znacząco poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Poranny i popołudniowy szczyt dla pieszych uczestników ruchu jest najtrudniejszy. Sznury samochodów od strony Krakowa i Skawiny nie pozwalają spokojnie przedostać się z punktu a do punktu b.

Gdy okazało się, że przebudowa ulicy nie wchodzi w grę z powodu kosztów (ok. 20 mln zł), planem awaryjnym stał się chodnik, który miał pojawić się na części ulicy. Jednak nawet to urzędnikom się nie udało. Zakończyło się na analizie, która niewiele do tematu wniosła.

Trzecim pomysłem, który czeka na realizację, był ten związany z uspokojeniem ruchu. Zaakceptowany projekt czeka na realizację od stycznia.

Radny Marek Sobieraj mówi, że przewiduje protesty osób niezadowolonych, ale jednocześnie podkreśla, że bezpieczeństwo pieszych jest dla niego priorytetem.

Przez ulicę przejeżdża dziennie 4,5 tys. samochodów. Podczas popołudniowego (godzinnego) szczytu ponad 550.

Szykany, strefa 30

Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu Łukasz Gryga, na ulicy zostaną namalowane linie, które optycznie zwężą jezdnię. Oddzielą też ulicę od pobocza.

– Zwróci to uwagę kierowców, gdzie jest granica pasa ruchu nawet przy zmniejszonej przejrzystości powietrza – mówi Gryga. Miejscowo zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h, o czym przypominać będą piktogramy.

Przy SP 132 na pasie w stronę centrum miasta od kilku lat istnieje szykana. Dzięki temu przechodzące tamtędy dzieci są bezpieczniejsze. Kolejna szykana zostanie stworzona nieco dalej na ul. Bolesława Śmiałego, na wysokości domu nr 17. W tym rejonie zostanie również wykonany pas wibracyjny informujący o przejściu dla pieszych.

Jednym z większych ułatwień dla osób niezmotoryzowanych będzie wydzielenie ciągu pieszego na wysokości adresu Bogucianka 32 – domu, który dosłownie graniczy z jezdnią. Urzędnicy tłumaczą, że ma to za zadanie zapewnić ochronę pieszych, a także spowolnienić ruch pojazdów. W tym miejscu ruch zostanie zwężony do jednego pasa.

Oprócz tego na drogach podporządkowanych, gdzie widoczność jest ograniczona, zostaną postawione znaki stopu.

Jak informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa, nie został jeszcze wyznaczony termin prac.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus