Most Powstańców Śląskich do remontu. Początek już w tym roku

Most Powstańców Śląskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Choć most Piłsudskiego pozostaje zamknięty, Zarząd Dróg Miasta Krakowa przymierza się do remontu na sąsiedniej przeprawie. Prace na moście Powstańców Śląskich mają jednak nie spowodować utrudnień w ruchu.

Most na przedłużeniu ulicy Starowiślnej wymaga interwencji m.in. ze względu na korozję elementów konstrukcji. W opisie planowanych do przeprowadzenia prac firma projektowa napisała, że „stan techniczny ustroju nośnego określa się jako niepokojący”. Pojawiły się przecieki i powierzchniowa korozja praktycznie na całej długości obiektu, a system odwodnienia nie działa prawidłowo.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpisał przetarg i jeszcze w tym roku – do końca listopada – chce przeprowadzić potrzebne prace.

Jak tłumaczy Magdalena Wasiak z ZDMK, na razie przeprowadzony będzie I etap remontu. – To lżejsze prace, prowadzone wewnątrz konstrukcji i pod konstrukcją nośną. Mieści się w tym m.in. piaskowanie i malowanie konstrukcji mostu oraz remont schodów – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl.

Schody jak nowe

Remont schodów po obydwu stronach mostu to ważny element planowanej inwestycji. Chodzi o kamienne stopnie, będące elementem zabytkowej konstrukcji Bulwarów Wiślanych i objęte opieką konserwatorską. Dlatego też przed rozpoczęciem prac trzeba było przygotować stosowne uzgodnienia.

Część poluzowanych elementów trzeba będzie zdemontować i wymienić lub zamontować na nowo, uzupełnić ubytki, odczyścić i zabezpieczyć metalowe elementy. Nowością będą balustrady, których nie było wcześniej. Konserwator wyraził na nią zgodę ze względu na funkcję użytkową, zastrzegł jednak, że powinny mieć minimalistyczną formę.

Nie będą zamykać

ZDMK deklaruje, że prace nie będą wymagały zamknięcia ruchu na moście. To bardzo istotne, ponieważ równocześnie zamknięty jest most Piłsudskiego, który przechodzi o wiele bardziej gruntowny remont. Już teraz natężenie ruchu jest tam duże, a przez cały lipiec i sierpień, w związku z wyłączeniem ruchu tramwajowego na moście Grunwaldzkim, most Powstańców Śląskich będzie musiał przejąć na siebie cały ruch tramwajowy z rejonu Łagiewnik i Ruczaju.

– Prace nie będą miały wpływu na zmianę organizacji ruchu tramwajowego, samochodowego ani pieszego – mówi Magdalena Wasiak.

Większe prace na moście planowane są w przyszłym roku, wraz z przebudową ulicy Starowiślnej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Podgórze
comments powered by Disqus