Muzeum Wyspiańskiego powstanie obok Gmachu Głównego?

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Do 8 stycznia wystawę „Wyspiański”, prezentowaną od końca listopada 2017, odwiedziło 32 tys. widzów. Wynik ten daje do myślenia, zwłaszcza jeśli chodzi o powstanie Muzeum Wyspiańskiego. Jak zapewnia dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie, taki obiekt mógłby powstać na działce tuż przy Gmachu Głównym.

Nasze miasto jeszcze będzie musiało poczekać na otwarcie placówki poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu. Jak wiadomo, pomysł jest już od dawna, ale na przeszkodzie stoi brak wystarczającej liczby zbiorów zgromadzonych w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Są to nieliczne kostiumy teatralne.

Dlatego też sprawą zajmie się Muzeum Narodowe w Krakowie. Przypomnijmy, że kiedyś istniało przecież Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, które najpierw znajdowało się przy ul. Kanoniczej. Następnie przeniesiono je do Kamienicy Szołayskich. Zostało zamknięte w 2012 roku.

Mistrz muzeum mieć musi

Jak zapewniał nas jakiś czas temu Łukasz Gaweł, wicedyrektor MNK, „nie ma wątpliwości, że Wyspiański musi mieć w Krakowie swoje muzeum”. – Jednak trudno złożyć deklarację co do terminu jego ewentualnego powstania, ponieważ obecnie priorytetowym działaniem jest dla nas remont Pałacu Książąt Czartoryskich i umieszczenie tam kolekcji – powiedział w rozmowie z LoveKraków.pl.

Do tego dochodzi również kwestia przebudowy Gmachu Głównego i zaadaptowania do potrzeb muzeum dawnej „Cracovii”. I tutaj pojawia się pomysł…

Muzeum obok Gmachu?

– Gdy rozmyślamy nad strategią inwestycyjną muzeum, mimo wszystko pojawiają się rozważania na temat budowy Pawilonu Wyspiańskiego obok Gmachu Głównego. To nie nasz pomysł, bo ma już wiele lat. A jest naprawdę świetny! W 2006 czy 2007 powstały takie projekty. Temat ten – w ramach studium architektonicznego – jest cały czas obecny. Przyznam się, że naszym marzeniem, dyskutowanym i przedstawianym przeze mnie i przez dyrektora Gawła, jest stworzenie nowoczesnego muzeum biograficznego Wyspiańskiego, z narracyjną opowieścią, kontekstem…. Niewykluczone, że go zrealizujemy – zaznacza Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zaraz dodaje jednak, że realizacja jest zależna od funduszy i jak na razie nie można deklarować konkretnego terminu realizacji.

– Rozpatrując to w kategoriach urbanistycznych Cracovia – Gmach Główny, można byłoby mówić o domknięciu pierzei i stworzeniu bardziej rozbudowanego układu, odpowiadającego szerokości budynku Cracovii. Jej zamknięcie na działce, którą MNK dysponuje, byłoby jak najbardziej realne – ocenia.

comments powered by Disqus